MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Krasińskich w Warszawie otwarty. Po raz pierwszy w historii można zwiedzać barokową rezydencję. Tak wygląda w środku

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak prezentują się wnętrza rezydencji
Tak prezentują się wnętrza rezydencji Leszek Szymański / Aleksy Witwicki
Pałac Krasińskich, nazywany również Pałacem Rzeczypospolitej, został otwarty dla zwiedzających. Nastąpiło to we wtorek, 21 maja. Po raz pierwszy w historii wszyscy chętni mogą zwiedzać XVII-wieczny obiekt w całości oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej. Na ekspozycji pokazano bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa od VIII do XX wieku. Szczegóły poniżej.

Spis treści

Najcenniejsza biblioteka w Polsce dostępna dla wszystkich. Otwarto Pałac Rzeczypospolitej

Od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej jest dostępny dla publiczności. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, kiedy to barokowy pałac został zbudowany dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego, ale do tej pory nie było możliwości zwiedzania. Rezydencja została udostępniona dopiero teraz, po gruntownym remoncie i modernizacji.

Odzyskujemy tę część stolicy przy placu Krasińskich. Dla nas najważniejsze jest pokazanie największych skarbów polskiej i światowej literatury, muzyki i kultury. (...) Stąd pomysł na remont obiektu - według niektórych historyków sztuki - jednego z najpiękniejszych pałaców na północ od Alp. To jest naprawdę miejsce niezwykłe - powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Tak prezentują się wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej:

Tak prezentują się wnętrza rezydencji

Pałac Krasińskich w Warszawie otwarty. Po raz pierwszy w his...

Co zobaczymy na ekspozycji?

Na wystawie stałej w pałacowych wnętrzach można zobaczyć najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa m.in.:

  • najstarszy zapis prozy polskiej w "Kazaniach świętokrzyskich";
  • rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta;
  • największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego;
  • oryginały utworów muzycznych drugiej połowy XX wieku, jak "Małgośka" Agnieszki Osieckiej czy "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

W Pałacu Rzeczypospolitej zostaną zaprezentowane także obiekty ważne dla światowej kultury, jak wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO Kodeks Supraski z X wieku - jeden z najstarszych zapisów języka staro-cerkiewno-słowiańskiego i pisma cyrylickiego, Sforziada z XV wieku - jedno z arcydzieł literatury renesansu włoskiego, mapy z atlasu Ptolemeusza z XV wieku czy rękopisy tureckie i perskie.

Osobną przestrzeń pałacu zajmą wystawy czasowe. W czerwcu odbędzie się inauguracja wystawy poświęconej Czesławowi Miłoszowi, w październiku - Zbigniewowi Herbertowi.

Nigdy wcześniej nie był otwarty dla zwiedzających
Takie skarby kryje Pałac RzeczypospolitejAleksy Witwicki

Dni i godziny otwarcia

Pałac dostępny jest dla wszystkich zwiedzających przez sześć dni w tygodniu z wyjątkiem wtorków. Godziny otwarcia: 11.00–19.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Pałac Rzeczypospolitej. Historia

Pałac Rzeczypospolitej wybudowano w latach 1688-1699 według projektu Tylmana z Gameren. Obiekt wielokrotnie ulegał przebudowom i modernizacjom. Niemal całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany został w latach 1948-61. Na początku lat 60. obiekt przekazano na siedzibę najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto / Biblioteka Narodowa / PAP

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto