Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pawilon ZODIAK i nowe stacje metra walczą o tytuł najlepszego budynku w Europie. Kto zgarnie "architektonicznego Oscara"?

Redakcja
Warszawskie budowle znów wyróżnione w prestiżowym konkursie architektonicznym. Pawilon ZODIAK oraz trzy stacje wolskiego odcinka metra zostały nominowane do nagrody im. Miesa van der Rohego i zawalczą o tytuł najlepszego budynku w Europie. Szczegóły w artykule poniżej.

W wyścigu o tytuł "architektonicznego Oscara"

"Mamy nominację do „architektonicznego Oskara” - a właściwie do prestiżowej nagrody architektury współczesnej Miesa van der Rohe. Zodiak Warszawski Pawilon Architektury oraz stacje metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza powalczą o tytuł najlepszego obiektu Europy. Duma!" - przekazano poprzez oficjalny profil miasta stołecznego Warszawy na Twitterze.

W tym roku nominacje do nagrody otrzymało w sumie 449 obiektów z 279 miast w 41 krajach europejskich. Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata od 1988 roku. W tej edycji w związku z pandemią COVID-19 odbędzie się kilka etapów selekcji, a sam finał zaplanowano na wiosnę 2022 roku. Zgodnie z kryterium konkursu, docenione zostaną realizacje, które w szczególnie trafny sposób odpowiadają na wyzwania współczesnego świata oraz przykładają się do rozwoju europejskiej architektury i urbanistyki.

W poprzednich latach do nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski, ale tylko jeden z nich otrzymał zwycięski tytuł. Chodzi o gmach Filharmonii Szczecińskiej, który "architektonicznym Oscarem" odznaczono w 2015 roku.

Teraz o zwycięstwo powalczą cztery warszawskie budowle: pawilon ZODIAK oraz stacje metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Pawilon ZODIAK i nowe stacje metra walczą o tytuł najlepszeg...

Pawilon ZODIAK został otwarty w 2018 roku w Pasażu Wiecha, w miejscu kwiaciarni i dawnego tarasu. Dziś to miejsce spotkań i wystaw poświęconych architekturze i rozwojowi gospodarczemu. ZODIAK stanowi również przestrzeń dyskusji i wymiany wiedzy dla miłośników architektury, miejskich aktywistów i działaczy na rzecz przedsiębiorczości czy innowacyjności.

Stacje Ks. Janusza, Młynów i Płocka zostały zaprojektowana tak, aby nawiązywały do historii miejsca oraz współczesnego otoczenia. Wszystkie trzy stacje zostały otwarte 4 kwietnia 2020 roku. Według autorów koncepcji stacji Ks. Janusza dobór kolorów z dominującą zielenią nawiązuje do przeszłości okolicy, ponieważ w pobliżu funkcjonował przed wojną zakład ogrodniczy rodziny Ulrichów. Użytkownik wędrując wzdłuż peronu i spoglądając na sufit, odnosi wrażenie przenikania promieni słonecznych poprzez gęsty układ drzew i gałęzi ponad nim. Motywem przewodnim w dekoracji stacji Młynów są nawiązania do żywiołów, wody i powietrza; utrzymane w kolorach bieli i niebieskiego detale dekoracji kojarzyć się mają właśnie z wodą, bąblami powietrza pod taflą lodu zamarzniętego zbiornika wodnego. To odwołanie do Parku Moczydło znajdującego się w sąsiedztwie stacji. Płocka swoim wystrojem ma wywoływać skojarzenia z wnętrzem starego urządzenia. Efekt ten osiągnięty ma być poprzez graficzne odwzorowanie schematów układów scalonych w stropie nad peronem w formie paneli szklanych z naniesionymi układami graficznymi. To z kolei nawiązanie do przemysłowego charakteru okolicy w latach powojennych.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w kwietniu 2022 r.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto