Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełno żółtych kwiatów na granicy Poznania! Kwitną tysiące ranników na Kokoryczowym Wzgórzu w Radojewie. Zobacz zdjęcia!

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Choć najlepiej prezentują się w słoneczne dni, kiedy rozłożą swoje płatki, także zamknięte ranniki robią wrażenie. Szczególnie w takiej ilości, jaką udało nam się uchwycić na zdjęciach w okolicach opuszczonego pałacu Radojowie.

Zobacz, jak pięknie jest w lutym na Kokoryczowym Wzgórzu -->
Choć najlepiej prezentują się w słoneczne dni, kiedy rozłożą swoje płatki, także zamknięte ranniki robią wrażenie. Szczególnie w takiej ilości, jaką udało nam się uchwycić na zdjęciach w okolicach opuszczonego pałacu Radojowie. Zobacz, jak pięknie jest w lutym na Kokoryczowym Wzgórzu -->AM
Na Kokoryczowym Wzgórzu w Radojewie kwitną już tysiące żółtych ranników. Te niezwykle fotogeniczne kwiaty co roku przyciągają spragnionych pierwszych oznak wiosny mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego. To jednak nie jedyna atrakcja rezerwatu. W kolejnych miesiącach połacie zmienią barwę na fioletowo-białą, a spomiędzy gałęzi drzew będzie można usłyszeć śpiew wielu gatunków ptaków.

Żółte pola ranników w Radojewie

Te piękne żółte kwiaty naturalnie występują na południu Europy. W parku w Radojewie zostały niegdyś posadzone, a następnie rozprzestrzeniły się w jego zachodniej części. Jak wyjaśniają pracownicy Nadleśnictwa Łopuchówko, nazwa ranników zimowych nawiązuje do wczesnej pory kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się już na początku lutego.

- Rannik to jednak roślina chimeryczna, musi dopisać nam troszkę szczęścia, by móc podziwiać jej rozpostarte złociste płatki. Kwiaty otwierają się tylko w słońcu. W pochmurne dni i nocami pozostają zamknięte. Dzięki temu zachowują świeżość, a kwitnienie może trwać nawet do czterech tygodni

- informują leśnicy z RDLP w Poznaniu.

Czytaj też: Jak zwabić do karmnika konkretne gatunki ptaków? Kluczowe jest menu

Wzrost temperatury do kilkunastu stopni Celsjusza powoduje szybkie przekwitnięcie ranników, po którym pojawią się liście. Nieco później zakwitają kokorycze, które zmieniają kolor runa na wzgórzach na fioletowo-biały.

Zobacz, jak prezentują się żółte ranniki zimowe w rezerwacie Kokoryczowe Wzgórze:

W Radojewie, w różnych porach roku, znajdziemy też takie gatunki kwiatów jak: zawilec gajowy, fiołek wonny, ziarnopłon wiosenny, złoć żółta, lepiężnik różowy czy miodunka ćma. Wśród drzew i krzewów usłyszeć można dzięcioła, kowalika, kosa i sikorkę bogatkę, a także dostrzec rudzika i strzyżyka. W nocy dają o sobie znać puszczyki.

Podczas spaceru w rezerwacie trzeba się odpowiednio zachowywać. Nadleśnictwo Łopuchówko przypomina: Pamiętaj, by poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Obserwuj przyrodę, wsłuchuj się w odgłosy i pozwól na to innym. Wszystko co przyniosłeś, zabierz ze sobą. Zostaw rośliny i zwierzęta tam, gdzie je napotkałeś. Jeśli jesteś ze swoim z psem, prowadź go na smyczy.

Co można zobaczyć w okolicach Poznania?

Nie tylko w Radojewie można zobaczyć pierwsze oznaki wiosny. Wkrótce pięknie zakwitną także białe śnieżyce w Śnieżycowym Jarze. Gdzie jeszcze można się wybrać na wczesnowiosenny spacer w okolicach Poznania?

Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała 10 pomysłów na krótkie, jednodniowe wycieczki w promieniu około 30 kilometrów od miasta. Zobacz polecane miejsca:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pełno żółtych kwiatów na granicy Poznania! Kwitną tysiące ranników na Kokoryczowym Wzgórzu w Radojewie. Zobacz zdjęcia! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto