Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Centralny w Warszawie. Niezwykłe odkrycie na budowie. Znaleziono miejsce, którego nie ma na mapach

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Tak wyglądają pozostałości przedwojennej Warszawy.
Tak wyglądają pozostałości przedwojennej Warszawy. Aleksy Witwicki
Od kilku tygodni trwają intensywne prace przy budowie Placu Centralnego, który stanie w środkowej części Placu Defilad. Wykonawca projektu rozpoczął budowę od prac odkrywkowych. Nie trzeba było długo czekać, by ekipa natknęła się na ślady historycznej Warszawy. Podczas prac spod bruku wyłoniły się fragmenty unikalnej infrastruktury przedwojennego miasta.

- Witamy Państwa na skrzyżowaniu ulicy Wielkiej i Złotej. Dwóch ulic, które nie istnieją dzisiaj na mapach Warszawy, ale istniały jeszcze w 1944 i 1945 r. i przez parę lat po wojnie. Do momentu rozpoczęcia prac związanych z Placem Defilad oraz Pałacem Kultury i Nauki – tymi słowami rozpoczął konferencję prasową Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Nowe odkrycie w sercu Warszawy

Wykonawca projektu firma Balzola zaczęła budowę Placu Centralnego od rozbiórki nawierzchni. Według planu budowlańcy mieli zejść 10 metrów w głąb, by dostać się do znajdujących się pod ziemią 4 zbiorników retencyjnych. Jednakże wystarczyły już 2 metry, by odkryli kawałek historii Warszawy.

- Znaleźliśmy ulicę, jest to stary przebieg ulicy Złotej z torami tramwajowymi, prawdopodobnie przedwojennymi - poinformował Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy, który realizuję tą inwestycję.

Tak wyglądają pozostałości przedwojennej Warszawy.

Plac Centralny w Warszawie. Niezwykłe odkrycie na budowie. Z...

Na odsłoniętym bruku można było dostrzec Warszawę sprzed 1939 roku. Przez przedwojenną ulicę przebiegały tory tramwajowe, a obok nich zachowały się fragmenty ceglanych piwnic.

- Warszawa ma unikalne DNA i ma wiele różnorakich wartości tych widocznych, a także tych nieustannie odkrywanych - podkreślił profesor Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jest niczym tajemnicza księga, którą można wertować do przodu, ale także się cofać - kontynuował profesor Jakub Lewicki.

Niesamowite odkrycie. Nieznana historia

Konferencja prasowa na temat odkrytych fragmentów zabudowy dawnej ul. Złotej odbyła się 2 sierpnia o godz. 11:00 na placu budowy Placu Centralnego, dzień po obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- W tych dniach przypominamy nie tylko cierpienia naszych mieszkańców, bohaterskich Powstańców Warszawskich, ale też skalę zniszczeń, jakich doznała Warszaw. Konsekwentne i systematyczne niszczona kamienica po kamienicy. To pokazuje jak bardzo istotne i ważne jest, aby pamiętać o tych wszystkich elementach przeszłości, które kształtują historię naszego miasta. - zauważył Sławomir Potapowicz, radny m.st. Warszawy

W latach 50. władze komunistyczne poleciły zrównać z ziemią stojące, na dawnej ulicy Złotej kamienice pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. I właśnie na tych gruzach powstał obecny symbol Warszawy. Nie było dużym zaskoczeniem więc, że prędzej czy później budowlańcy natrafią podczas prac na elementy, które były niezewidencjonowane, nieujawione w archiwach, zaznaczył Michał Olszewski. Taki był kiedyś standard odbudowy powojennej Warszawy.

Niesamowite odkrycie pod Placem Defilad. Odkryto fragmenty przedwojennej Warszawy
Tak wyglądają pozostałości przedwojennej Warszawy. Aleksy Witwicki

Co dalej ze znaleziskiem?

To w jaki sposób odkryte artefakty zostaną zachowane i odtworzone będzie w najbliższym czasie przedmiotem rozmów władz miasta oraz konserwatora zabytków. Na ten moment jedno jest pewne, odkrycie prawdopodobnie opóźni czas wykonywanych prac o kilka tygodni.

- Mając świadomość bolesnej historii tego kawałka Warszawy podczas II wojny światowej i po niej, chcemy wraz z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wypracować rozwiązanie, które pozwoli nam zachować jak najwięcej fragmentów dawnego miasta w przyszłym zagospodarowaniu placu Centralnego – poinformował Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zachęcamy wszystkich do poznawania nieznanej, ukrytej historii Warszawy. O dalszych ustaleniach, co dalej z budową Placu Centralnego i znaleziskiem będziemy Państwa informować na bieżąco.
[polecany[25153823[/polecany]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto