Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebania parafii św. Barbary wpisana do rejestru zabytków. To jeden z najstarszych budynków w okolicy [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Plebania parafii św. Barbary przy Nowogrodzkiej została wpisana do rejestru zabytków. Jak poinformował Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków, ''plebania jest nie tylko jednym z najstarszych budynków w okolicy, ale też obok kaplicy św. Barbary, jednym z cenniejszych elementów spuścizny architektonicznej parafii''. Szczegóły w artykule poniżej.

ZOBACZ TEŻ:

Najpierw Cmentarz Świętokrzyski, później parafia

Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków, poinformował, że plebania parafii św. Barbary trafiła do rejestru zabytków. Znajduje się w samym centrum Warszawy, przy Nowogrodzkiej 51. Budynek obecnej plebanii (dawnej wikariatki) parafii św. Barbary zlokalizowany jest na terenie dawnego Cmentarza Świętokrzyskiego i bezpośrednio związany z jego historią.

Cmentarz został założony w 1781 roku. Na jego terenie wzniesiono murowane katakumby, domek dla służby cmentarnej, kościół cmentarny św. Barbary oraz dwie kostnice. W latach 20. XIX wieku liczba pochówków na cmentarzu sięgnęła już ok. 100 000, w związku z tym podjęto próby jego zamknięcia, które ostatecznie nastąpiło w 1836 roku - poinformował Lewicki.

W 1866 roku założono parafię św. Barbary, której przekazano pozostałości terenów dawnego cmentarza.

Zobaczcie jak prezentuje się nowy zabytek zarówno w środku, jak i na zewnątrz:

Plebania parafii św. Barbary wpisana do rejestru zabytków. T...

Zabudowania parafialne zniszczone dwukrotnie

Podczas II wojny światowej zniszczenia zabudowań parafialnych nastąpiły już we wrześniu 1939 roku. Eksplozja amunicji zgromadzonej na terenie dawnego cmentarza uszkodziła większość zabudowań, a wikariatka została wypalona. W 1942 roku przeprowadzono przebudowę wikariatki z nadbudową o jedno piętro. Zabudowania parafialne uległy największym zniszczeniom w 1944 roku.

W grudniu kościół św. Piotra i Pawła wysadzono w powietrze, dawna plebania została znacznie uszkodzona, z oficyny w tylnej części działki pozostała jedynie jedna ściana, a wikariatka została ponownie spalona (ocalały ściany obwodowe w odbudowanych gabarytach, klatka schodowa i jedno mieszkanie na parterze) - czytamy na stronie mazowieckiego konserwatora zabytków.

W okresie powojennym na miejscu dawnej plebani wzniesiony został dom katechetyczny, natomiast dawną wikariatkę odbudowano i przeznaczono na plebanię.

Zobacz też:

Zabytkowe otwockie wille. Podwarszawskie świdermajery zamies...

Jeden z najstarszych budynków w okolicy

Jak podkreśla Lewicki, ''wartość historyczna obiektu związana jest przede wszystkim z ciągłością trwania zabudowy parafii św. Barbary''. Plebania, dawna wikariatka, jest nie tylko jednym z najstarszych budynków w okolicy, ale też obok kaplicy św. Barbary, jednym z cenniejszych elementów spuścizny architektonicznej parafii. Budynek obecnej plebanii, pomimo skromnej formy architektonicznej, zachował w znacznym stopniu pierwotny wygląd nadany mu w 1884 roku.

Budynek jest również dokumentem epizodów związanych ze zniszczeniami II wojny światowej oraz heroicznymi próbami odbudowy obiektów cennych nie tylko ze względów użytkowych, ale też symbolicznych. Wartość historyczna obiektu jest tym większa, ponieważ jego strukturę budowlaną można wiązać z dużym prawdopodobieństwem z dziejami Cmentarza Świętokrzyskiego oraz ostatnimi dziesięcioleciami XVIII wieku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto