Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pobicia i bójki w Warszawie. Jak reagować w sytuacji zagrożenia życia? W tych dzielnicach mieszkańcy mają największy problem

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Pobicia i bójki w Warszawie
Pobicia i bójki w Warszawie Policja / Nasze Miasto
Pobicia i bójki w Warszawie. Jak poinformowała nas Komenda Stołeczna Policji w ubiegłym roku w stolicy w dzielnicy Wola doszło do pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Ile takich zdarzeń ma miejsce w ciągu roku? W których dzielnicach służby odnotowują najwięcej aktów agresji?

Co jakiś czas napływają informacje o brutalnych pobiciach i rozbojach w różnych częściach Warszawy. Informowaliśmy m.in. o napaści na kibica w centrum stolicy. Głośno o sprawie zrobiło się dopiero, gdy do sieci trafiło nagranie z monitoringu, na którym można było zobaczyć całe zajście. Napastnicy pobili wracającego z meczu 36-latka, kibica drużyny przeciwnej. Zdarli z niego koszulkę i zabrali mu szalik. Policja w związku ze sprawą zatrzymała cztery osoby.

Postanowiliśmy sprawdzić w Komendzie Stołecznej Policji, jak przedstawiają się najnowsze statystyki dotyczące pobić w stolicy. Z uzyskanych informacji dowiadujemy się, że funkcjonariusze w okresie od stycznia do połowy października (16 października) tego roku odnotowali na terenie Warszawy 88 takich przestępstw. W roku ubiegłym w analogicznym okresie zdarzeń tych było 104.

Pobicia i bójki w Warszawie. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych dzielnicach?

W galerii przedstawiamy dane dotyczące pobić na terenie Warszawy w bieżącym roku oraz w roku ubiegłym.

Pobicia i bójki w Warszawie

Pobicia i bójki w Warszawie. Jak reagować w sytuacji zagroże...

Jak poinformowała nas Komenda Stołeczna Policji, w latach 2021/2022 w Warszawie stwierdzono jedno pobicie ze skutkiem śmiertelnym, które miało miejsce na terenie dzielnicy Wola w marcu tego roku.

Pobicia w Warszawie. Jak reagować w sytuacji zagrożenia życia?

Policja wskazuje, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, kiedy nasza pomoc jest lub będzie niewystarczająca lub też jesteśmy świadkami zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu, a także gdy jesteśmy świadkami przestępstwa, powinniśmy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.

- Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Warto wziąć pod uwagę, czy napastnik chce tylko nam odebrać nasze mienie. Postawmy sobie pytanie, czy utrata naszego dobytku jest warta narażania życia lub zdrowia. W przypadku gdy zagrożone jest bezpośrednio nasze zdrowie lub życie, mamy prawo do obrony – mówi nam sierż. Bartłomiej Śniadała z Komendy Stołecznej Policji, dodając, że należy pamiętać również o konsekwencjach prawnych w przypadku przekroczenia obrony koniecznej.

Obrona konieczna jest uregulowana prawnie, a przepis (art. 25) regulujący tę kwestię znajduje się w kodeksie karnym.

- Im szybciej mundurowi otrzymają informację o jakimkolwiek zdarzeniu, tym szybciej podejmą stosowne czynności. Miejmy też na uwadze, że każda sytuacja jest inna, jak również towarzyszące jej okoliczności – wyjaśnia policjant.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 158 kodeksu karnego, kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto