Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwarszawska namiastka wakacji

Karolina Kowalska
Tramwaje wodne kursują ze stolicy m.in. do Serocka
Tramwaje wodne kursują ze stolicy m.in. do Serocka Adam Jankowski/POLSKA
Żeby odpocząć od zgiełku miasta, warszawiak nie potrzebuje ani długiego urlopu, ani dużych pieniędzy. Na wymarzony weekend w lesie lub nad wodą jest bliżej niż na oddalone o co najmniej 200 km Mazury czy do Kazimierza Dolnego nad Wisłą (147 km). Wielką wodę, kajaki, ośrodki wczasowe i plenery do spacerów mamy niemal na wyciągnięcie ręki - nad Zalew Zegrzyński czy do Serocka można dotrzeć środkami komunikacji miejskiej - autobusem lub działającym od początku maja tramwajem wodnym.

Grill na "Zefirze", lekcja historii na "Warsie"

W sobotę i w niedzielę do Serocka można dopłynąć statkiem. Statek "Zefir" wypływa o godz. 9 z przystani Podzamcze. Przez śluzę na Żeraniu i Kanał Żerański do Serocka dopływa w południe. Bilet na rejs, który jest niezwykle przyjemny, w obie strony kosztuje 36 zł (18 zł ulgowy). Podziwiając wiślane nabrzeże, można posilić się potrawą z grilla i kupić napój w bufecie. Na zwiedzanie miasteczka lub wygrzanie się na tamtejszej plaży pasażerowie mają około półtorej godziny. Powrót do stolicy jest planowany na godz. 18. Statek może zabrać 110 pasażerów. Bilety dostępne są w przedsprzedaży w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Centrum od poniedziałku do czwartku w godzinach 7-20, a w piątek w godz. 7-17 oraz u armatora w dniu rejsu.

Z kolei tramwaj wodny "Wars" pięć razy dziennie pływa od podzamcza do Grubej Kaśki. Kursy trwają dwie godziny, odbywają się przy dźwiękach muzyki. Ma też wymiar edukacyjny - przygotowanego przez ZTM audioprzewodnika - można posłuchać o historii i architekturze stolicy. Bilety można kupić już na statku lub w dni powszednie w godz. 12-15 w biurze Żeglugi Stołecznej przy ul. Świętokrzyskiej 36, lok. 1.

Bezpłatnie można przepłynąć się promami kursującymi między nabrzeżem na wysokości Łomianek, podzamczem oraz Cyplem Czerniakowskim. Na prom można zabrać też rower, jest bowiem wyposażony w stojaki. Promy z podzamcza i Cypla Czerniakowskiego kursują codziennie co 20 min, z Łomianek - co pół godziny w dni robocze i co 15 min w soboty i święta.

Do portu dojedziemy też podmiejskim autobusem

Do nadzegrzańskich miejscowości pod Warszawą można dotrzeć również autobusami. Kursujące z pętli Żerań FSO 705 jedzie przez Nieporęt do Białobrzegów, zatrzymując się po drodze m.in. w miejscowości Rembelszczyzna. Odjeżdżające z tego samego miejsca 734 jedzie podobną trasą aż do Załubic, a 735 aż do Zegrza Południowego. W Białobrzegach warto odwiedzić Wioskę Żeglarsko-Turystyczną Port "Pilawa", która oferuje atrakcje także dla dzieci - jest tu m.in. minizoo z dzikami, końmi i drobiem ozdobnym. Dla spragnionych luksusu ciekawym miejscem jest Marina Diana, w której można nie tylko przenocować, ale wybrać się na weekendowy obiad lub deser z widokiem na zalew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto