Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj techniki kryminalistyczne w nowym laboratorium w Centrum Nauki Kopernik

Patrycja Śledziewska
W CNK młodzież poznaje świat, dobrze się przy tym bawiąc
W CNK młodzież poznaje świat, dobrze się przy tym bawiąc Fot. Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Jak wygląda gen i czy bakteria ma szkielet? Odpowiedź na te i wiele innych fascynujących pytań znajdziemy w nowo otwartym laboratorium biologicznym CNK.

Metal w złoto

Po laboratorium chemicznym, gdzie najmłodsi naukowcy mogą m.in. prześledzić drogę "od masełka do mydełka" i dowiedzieć się, jak przemienić metal w złoto, w Centrum Nauki "Kopernik" otwarto Laboratorium Biologiczne. Podobnie jak to poświęcone chemii zostało ono wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, na którym pod opieką pracownika CNK eksperymentować będą dzieci z polskich szkół. Laboratorium powstało z myślą o trzech grupach zwiedzających. We wtorki i środy gościć będzie gimnazjalistów, którzy na warsztatach pod intrygującym tytułem: "Czy można zobaczyć własny gen", nauczą się odróżniać gen od genomu i helisę od chromosomu. Pod opieką pracownika CNK wyizolują też DNA oraz przygotują preparat chromosomów z korzenia rośliny, a następnie obejrzą go pod mikroskopem.

Czytaj także: W Centrum Nauki Kopernik otwarto laboratorium biologiczne (ZDJĘCIA)

Lekcje skuteczne

Taka lekcja, na którą zapisywać się mogą grupy ze wszystkich gimnazjów w Polsce, jest zapewne o wiele skuteczniejsza niż ta tradycyjna - teoretyczna, w której za pomoce naukowe służą zwykle książki i zdjęcia.

W czwartki i piątki do laboratorium wejdą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Licealiści, uczniowie techników i zawodówek wezmą udział w zajęciach o ambitnym tytule: "I ty zostaniesz biologiem molekularnym". Podczas zajęć poznają techniki biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, ale także dowiedzą się, na czym polega metoda genetycznego oznaczania tożsamości człowieka.

Technika, używana do identyfikacji podejrzanych o popełnienie przestępstwa, pomoże im zamienić się bohaterów kryminalistycznych seriali w rodzaju "CSI".

Nauka a zbrodnia

Tematyka parapolicyjna dominować będzie także na otwartych dla wszystkich chętnych weekendowych zajęciach "Biolog na miejscu zbrodni". Uczestnicy, którzy obowiązkowo muszą mieć ukończony 13. rok życia, poznają metody biologiczne używane w dochodzeniach kryminalistycznych, np. oznaczanie bakterii.

Uczestnicy eksperymentów wyniki doświadczeń będą mogli zapisać na specjalnych kartach z miejscem na obliczenia, zdjęcia i wykresy. Do laboratorium obowiązuje obowiązkowy bilet wstępu kupowany razem z biletem wstępu do centrum. Efekty naukowych dociekań będzie można później wyświetlić na komputerze w domu lub w szkole.

Czytaj też: Kosmiczna debata w Koperniku w ramach festiwalu "Sputnik nad Polską" (ZDJĘCIA)

To nie koniec laboratoryjnych inauguracji w CNK. 6 grudnia otwarta zostanie tu pracownia robotyczna, a dwa tygodnie później - laboratorium fizyczne.

CNK zostało założone w 2005 r. Jego celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto