Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem z karetkami w Warszawie. Jest ich za mało? Miasto zapowiada modernizację SOR-u

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Radna interweniuje w sprawie problemu z karetkami dla Warszawy
Radna interweniuje w sprawie problemu z karetkami dla Warszawy UM Warszawa
Godzinę czekania na karetkę „w sytuacji zagrożenia życia”. Radna interweniuje. Miasto odsyła ją do ministerstwa. Wylicza też wydatki na służbę zdrowia i modernizację Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. A co z karetkami?

„Zwrócił się do mnie mieszkaniec Warszawy, który czekał ponad godzinę na przyjazd karetki pogotowia w sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia - upadku starszej osoby, któremu towarzyszyła utrata przytomności” - pisze Maria Jęda, radna Warszawy, w interpelacji do prezydenta Trzaskowskiego. Jak dodaje, seniorka była następnie hospitalizowana przez tydzień.

W interpelacji czytamy, że problemem była zbyt mała liczba dostępnych karetek pogotowia. Dyspozytor nie miał zwyczajnie kogo wysłać. Jak tłumaczy radna po Warszawie jeździ ok. 70 karetek – ta liczba według niej jest zbyt mała. W interpelacji pyta, czy miasto chce zmienić tę sytuację. Tym bardziej, że opisany wyżej problem może się niejednokrotnie skończyć tragedią.

Miasto odsyła do ministerstwa

Odpowiedź miasta jest dość wymijająca. Czytamy w niej, że kwestią karetek oraz ulokowania SOR-ów zajmuje się Ministerstwo Zdrowia, a także wojewoda. „Miasto st. Warszawa podejmuje działania wspierające system Państwowego Ratownictwa Medycznego” - odpowiada radnej Renata Kaznowska, wiceprezydent odpowiedzialna za zdrowie. W piśmie nie ma informacji, że miasto będzie domagać się większej liczby karetek lub że współfinansuje zakup nowego pojazdu.

Kaznowska tłumaczy, że w 2021 roku miasto kupiło ambulans typu „N” - dla noworodków, który przekazano Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”. To jedyna karetka dofinansowana przez samorząd w ostatnich latach. Inaczej wygląda kwestia SOR-ów. W tym przypadku miasto od lat prowadzi dość konsekwentny program.

W 2022 roku uruchomiono nowy SOR w Szpitalu Południowym. Rok później rozbudowano i dwukrotnie powiększono oddział ratunkowy w Szpitalu Czerniakowskim. W najbliższym czasie rozpocznie się modernizacja kolejnego SOR-u – w Szpitalu Wolskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto