Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Strajkowali przed sejmem

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Protest przed Sejmem RP. Strajkujący sprzeciwiali się budowie CPK w Baranowie
Protest przed Sejmem RP. Strajkujący sprzeciwiali się budowie CPK w Baranowie PAP/Radek Pietruszka
Przed Sejmem RP w Warszawie odbyła się demonstracja przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. W okolicy gmachu przy ulicy Wiejskiej zgromadziły się dziesiątki osób. Wiele z nich przyniosło ze sobą transparenty z hasłami krytykującymi gigantyczną inwestycję. Strajk odbył się w trakcie posiedzenia komisji infrastruktury, na którym zostały przedstawione najnowsze informacje na temat stanu realizacji prac nad CPK.

We wtorek 11 kwietnia, w godzinach 9:00-12:00, przed Sejmem RP w Warszawie odbyła się demonstracja, której uczestnicy sprzeciwiali się budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Strajk miał związek z zaplanowanym na dzisiaj posiedzeniem komisji infrastruktury, podczas którego Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds CPK, miał przedstawić informacje na temat stanu realizacji inwestycji.

Nieopodal gmachu przy ulicy Wiejskiej zgromadziło się około sto osób. Wielu protestujących przyniosło ze sobą transparenty krytykujące budowę CPK. Na niektórych z nich mogliśmy przeczytać następujące hasła.

  • Nie dla CPK przez centrum Mikołowa
  • CPK to "MiŚ" na miarę naszych czasów
  • CPK to Centralny Przekręt Kasy
  • 317 mieszkań i 145 domów do wyburzenia
  • Stop dla CPK Palowice
  • Nie dla CPK przez Orzesze
Protest przed Sejmem RP. Strajkujący sprzeciwiali się budowie CPK w Baranowie

Protest przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego....

Uczestnicy strajku obawiają się, że w związku z inwestycją, wiele osób w niedalekiej przyszłości utraci swoje domy i gospodarstwa.

Protest przeciwko budowie CPK

Organizatorami wtorkowego strajku byli członkowie inicjatywy społecznej "NIE dla projektów CPK w całej Polsce".

Przedstawmy nasze stanowisko wobec projektu CPK i sposobu jego realizacji! Wyraźmy nasze zdanie na temat planowania budowy megalotniska, sieci szprych kolejowych w założeniach CPK, a także wobec planowanych inwestycji drogowych (A50, S50 - OAW, S10). Spotkajmy się pod sejmem, zbieg ulic Wiejska/Matejki. Transparenty, hasła, media mile widziane. Rekomendujemy dojazd komunikacją miejską. Protest jest oficjalnie zgłoszony - zapowiadali organizatorzy na Facebooku.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto