Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowo szybka podróż z Warszawy do Zakopanego. W życie wchodzi korekta rozkładów jazdy pociągów

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Od 10 marca, czyli od wejścia w życie korekty kolejowego rozkładu jazdy, skróci się czas przejazdu z Warszawy do Zakopanego – podróż potrwa 4 godz. 44 min - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Obecnie najszybsze pociągi pokonują tę trasę w 4 godz. 53 min.
Od 10 marca, czyli od wejścia w życie korekty kolejowego rozkładu jazdy, skróci się czas przejazdu z Warszawy do Zakopanego – podróż potrwa 4 godz. 44 min - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Obecnie najszybsze pociągi pokonują tę trasę w 4 godz. 53 min. Łukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W niedzielę, 10 marca w życie wejdą zapowiadane zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Jak podaje przewoźnik, skróci się czas przejazdu z Warszawy do Zakopanego. Podróż potrwa 4 godz. 44 min. Jednak to nie koniec zmian, dla pasażerów przygotowano sporo udogodnień.

Jak przekazały, PKP Polskie Linie Kolejowe, korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od niedzieli 10 marca do 9 czerwca br. Nowe połączenia miały zostać opracowane w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać możliwości linii kolejowych, a wykonawcom zapewnić warunki do kontynuacji prowadzonych prac.

Rekordowo szybka podróż z Warszawy do Zakopanego

Największą zmianę odczują pasażerowie z Warszawy. Już od 10 marca znacznie skróci się czas przejazdu ze stolicy do Zakopanego – podróż potrwa 4 godz. 44 min. Z Krakowa do Zakopanego najszybszy pociąg pojedzie w 2 godz. 17 min, a z Zakopanego do Krakowa w 2 godz.14 min.

- Od marcowej korekty większość połączeń pomiędzy największymi miastami w kraju nadal będzie miała atrakcyjne czasy przejazdów – przekonuj Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

Trasa z Warszawy do Gdańska pociągi pokonają w 2 godz. 29 min, z Warszawy do Poznania w 2 godz. 29 min, z Lublina do Warszawy w 1 godz. 45 min, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godz. 56 min.

Zmiany tras i czasu podróży w Polsce

To jednak nie koniec udogodnień dla pasażerów. W komunikacie przypomniano, że PKP PLK zakończyły prace związane z budową tzw. bajpasu kartuskiego, czyli przygotowaniem łącznie 15 km linii kolejowych nr 234 na odcinku Gdańsk Kokoszki – Stara Piła oraz nr 229 na odcinku Stara Piła – Glincz. Od 10 marca będzie to alternatywna trasa łącząca Kartuzy z Gdańskiem, która po rozpoczęciu modernizacji linii nr 201 Bydgoszcz – Trójmiasto będzie pełnić rolę trasy objazdowej na czas zamknięć torowych.

Bajpasem kartuskim przejedzie 6 par pociągów w ciągu doby. Średni czas przejazdu z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza wyniesie około 50 minut. W ramach projektu PKP PLK przebudowały perony na stacjach i przystankach Gdańsk Kokoszki, Leźno, Stara Piła i Żukowo Zachodnie.

W woj. łódzkim pasażerowie wsiądą do pociągów z nowego przystanku Stare Grudze na trasie Łódź – Łowicz, który zastąpi przystanek Grudze. Nowy, wyższy peron jest zlokalizowany bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki tej zmianie mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do kolei. Dotychczas pociągi zatrzymywały się kilkaset metrów dalej.

Z kolei w woj. pomorskim lepszy dostęp do kolei zapewni nowy przystanek Otomino na trasie Gdańsk – Kartuzy (tzw. bajpas kartuski), pomiędzy stacjami Stara Piła i Żukowo Zachodnie.

Jak poinformowały PKP PLK, w woj. wielkopolskim w marcowej korekcie do dyspozycji pasażerów będzie nowy przystanek Patrzyków między Kramskiem, a Koninem na linii Warszawa – Poznań. Przystanek został zbudowany ze środków "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025".

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od niedzieli 10 marca do 9 czerwca tego roku.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto /PAP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto