Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skandal w Warszawie. Motorniczy prowadził tramwaj po spożyciu alkoholu. Stracił pracę i uprawnienia

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa. Motorniczy prowadził tramwaj po spożyciu alkoholu
Warszawa. Motorniczy prowadził tramwaj po spożyciu alkoholu Warszawski Transport Publiczny / Zdjęcie ilustracyjne
Tramwaje Warszawskie podjęły decyzję w sprawie motorniczego, który kierował jeden z pojazdów komunikacji miejskiej po spożyciu alkoholu. Mężczyzna stracił uprawnienia i pracę. Do skandalicznej sytuacji doszło w środę około godziny 13:00. Zanim pracownik został poddany kontroli, przejechał tramwajem z placu Narutowicza do pętli Banacha.

W środę 15 lutego przed godziną 13:00, motorniczy tramwaju linii nr 1 wsiadł do pojazdu przy placu Narutowicza, skąd udał się w kierunku pętli Banacha. Po dojechaniu na miejsce został poddany rutynowej kontroli pod kątem trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna był po spożyciu alkoholu.

Centrala Ruchu Tramwajów Warszawskich poinformowała o zajściu policję. Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce potwierdzili, że stężenie alkoholu we krwi motorniczego zawierało się między 0,2 i 0,5 promila.

Kierowcy zostały odebrane uprawnienia do prowadzenia tramwaju. Jest w tej chwili odsunięty od pracy. Obowiązuje u nas zasada "zero tolerancji”, co oznacza rozwiązanie umowy o pracę i zwolnienie - mówi w rozmowie z naszym portalem Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Pięć podobnych przypadków w 2022 roku

Rzecznik Tramwajów Warszawskich wyjaśnia, że każdego dnia w stolicy do pracy przystępuje około 800 motorniczych. Wszystkie te osoby przechodzą testy trzeźwości.

Są trzy miejsca, gdzie motorniczowie i motornicze są testowani pod tym kątem - podczas obejmowania służby w zajezdni, przy wydawaniu karty uruchamiającej tramwaj, na pętli przez pracowników nadzoru ruchu i przez lotne kontrole pracowników nadzoru ruchu wyposażonych w testery - tłumaczy nam Maciej Dutkiewicz.

Rzecznik TW dodaje, że w minionym roku w Warszawie przeprowadzono blisko 270 tysięcy tego typu kontroli.

W 2022 roku przeprowadziliśmy 269 560 kontroli trzeźwości. Średnio jest ich 740 dziennie. Więcej jest ich w dni powszednie, mniej w weekendy i święta, gdy pracuje mniej motorniczych. Celem procedury jest, to żeby motorniczy przeszedł niezwłocznie kontrolę po przystąpieniu do pracy. System jest bardzo szczelny i pełni rolę prewencyjną. W 2022 roku 5 kontroli było pozytywnych. To oznacza dwa przypadki na sto tysięcy - mówi Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto