Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny. Gdzie mogą spisać się warszawiacy i jak skorzystać z pomocy miasta?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Jak wziąć udział w spisie powszechnym? Kto powinien wziąć w nim udział? Jakie działania podejmuje miasto, żeby ułatwić mieszkańcom przekazanie danych w ramach spisu? Od maja ułatwienia i więcej metod do wyboru.

1 kwietnia rozpoczął się w naszym kraju Narodowy Spis Powszechny. Początkowo trwać miał do końca czerwca, jednak ze względu na pandemię COVID-19 termin wydłużono do końca września. Główny Urząd Statystyczny zwyczajowo przeprowadza spis raz na dziesięć lat, a jego celem jest ustalenie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin.

Jak deklaruje na swoich stronach Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie oraz Główny Urząd Statystyczny przeprowadzenie takiego spisu umożliwia przyjrzenie się zmianom, które zaszły w naszym społeczeństwie w ciągu ostatnich lat oraz przygotowanie prognoz rozwoju na kolejne.

Spis obowiązkowy dla wszystkich

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe. Odmowa wykonania obowiązku statystycznego może wiązać się z karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Podstawową formą przekazania informacji jest samospis internetowy. W ten sposób dokonujemy tej operacji sami w wybranym dla siebie momencie. Możemy tego dokonać za pośrednictwem strony https://spis.gov.pl/.

Co ciekawe, takiej czynności można dokonać również w urzędzie gminy bądź miasta. W Warszawie cieszy się to dużym zainteresowaniem. Z tego powodu Warszawa zdecydowała się na dzień otwarty 8 maja w czterech dzielnicach: na Mokotowie, Ochocie, w Śródmieściu i na Ursynowie.

Dokładne lokalizacje to:

  • Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich (ul. Leona Kruczkowskiego 2)
  • Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Mokotów (ul. Rakowiecka 25/27)
  • Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Ochota (ul. Grójecka 17a)
  • Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Ursynów (al. Komisji Edukacji Narodowej 61)

Nie tylko w sobotę 8 maja

Każdy z punktów ma być otwarty dla mieszkańców od 9:00 do 13:00. W tych i pozostałych urzędach dzielnic można także spisać się od poniedziałku do piątku, wymaga to jednak wcześniejszego umówienia wizyty. Dodatkowo można skorzystać z infolinii 22 279 99 99 i za jej pośrednictwem również dokonać samospisu. Od 4 maja została uruchomiona także możliwość zamówienia rozmowy telefonicznej z rachmistrzem, który dokona spisania naszych danych.

Miasto przygotowało także specjalny punkt dla osób głuchoniemych, które nie mają możliwości przekazać danych przez spis internetowy. Niektóre z tych osób mogą mieć także trudności z niektórymi pytaniami ze względu na różnice między językiem migowym, a polskim. Mogą oni się zgłaszać Urzędzie miasta, przy ul. Kruczkowskiego 2, ale w takim przypadku także konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę przez internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto