Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór o ulicę Barwną na Ursynowie. Urzędnicy chcą "zrobić porządek" z historycznym miejscem

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Protesty w dzielnicy Ursynów wybuchły po tym, jak informacja o likwidacji historycznej ulicy Barwnej ujrzała światło dzienne. W obronie krótkiego odcinka drogi stają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także warszawscy radni i wiceburmistrz.

Sprawę nagłośniła jeszcze w maju "Gazeta Wyborcza", która w jednym z artykułów wspomniała o planowanej likwidacji ulicy Barwnej, która teoretycznie ma łączyć ulice Bartoka i rotmistrza Pileckiego w północnej części dzielnicy Ursynów w Warszawie. Jednak w rzeczywistości droga ta została "pocięta" i obecnie istnieje tylko jej około 50-metrowy fragment od strony ronda Geografów przy ulicy Romera i Surowieckiego.

Okazuje się, że zgodę na likwidację ulicy Barwnej w ramach uchwały "o zniesieniu nazwy”, wydała w ostatnim czasie komisja nazewnictwa w Radzie Warszawy. Zdaniem urzędników niedługi fragment Barwnej należałoby przyłączyć do pobliskiej ulicy Janowskiego.

Spór o ulicę Barwną na Ursynowie. Urzędnicy chcą "zrobić por...

Zgłoszenie w tej kwestii wpłynęło natomiast z Biura Geodezji i Katastru, które ma zadanie uporządkowanie przestrzeni miejskiej ze względu na stare, często przedawnione, drogi.

Warszawa nie chce likwidacji ulicy na Ursynowie

W obronie ursynowskiej ulicy stanęli mieszkańcy oraz dzielnicowi radni, w tym m.in. Paweł Lenarczyk, który w mediach społecznościowych poinformował: "walczymy o to, aby nie zapominać ulicy Barwnej, która jest jedną z historycznych ulic naszej dzielnicy".

Aktywiści ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów wystosowali interpelację ukazując bezsensowność zmiany wieloletniej nazwy.

W sprawie głos zabrał także zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominik.

- Bo ulica Barwna to u nas swego rodzaju ikona, coś jak dawna ulica Stołeczna czy rondo Babka, nazwy wciąż używane przez warszawiaków mimo decyzji o ich likwidacji przed wielu laty – wskazał w rozmowie z "Wyborczą".

Ulica Barwna niewątpliwie stała się w Warszawie legendą. Zlokalizowany jest tam najstarszy ursynowski dom wielorodzinny "Czerwoniak". Nazwa budynku wzięła się od jego charakterystycznej elewacji z czerwonej cegły. Obiekt już od dawna jest wyremontowany i ma obecnie żółty kolor. Dom ten powstał jeszcze przed wojną i przetrwał do dzisiaj. Ponadto w miejscu ulicy Barwnej znajduje się również popularna Kopa Cwila.

Sprawa trafiła obecnie do rady dzielnicy. Ostateczną decyzję, dotyczącą dalszych losów Barwnej, podejmie natomiast Rada Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto