Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk generalny WKD. Maszyniści nie doszli do porozumienia z zarządem. Szykują się potężne utrudnienia na kolei w Warszawie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Znamy datę
Znamy datę Aleksy Witwicki
Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej domagają się podwyżek wynagrodzeń. Efektem nieudanych mediacji pomiędzy związkowcami a władzami spółki w tej sprawie był listopadowy strajk ostrzegawczy. Następnie związkowcy zgodzili się na jednorazową wypłatę 1 700 złotych do końca roku. Kolejne rozmowy odłożono na styczeń. Te, jak się okazało, nie przyniosły rozwiązania. W rezultacie, ogłoszono strajk generalny, który rozpocznie się w czwartek 18 stycznia.

W środę 10 stycznia 2023 roku odbyły się kolejne mediacje pomiędzy władzami spółki WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce. Rozmowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, w związku z czym, związkowcy ogłosili strajk generalny. Ma on się rozpocząć od 18 stycznia.

Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że spółka ponownie podkreśliła, że "jest gotowa podnieść wynagrodzenie od 1 kwietnia i w tej sprawie już w zeszłym roku zawarła porozumienie z jednym ze związków".

My się na to nie godziliśmy, bo my oczekujemy wzrostu wynagrodzenia od 1 stycznia. W tamtym roku nie udało się nam nic załatwić do uposażenia zasadniczego, bo uzyskaliśmy tylko jednorazową wypłatę - powiedział Centkowski, cytowany przez PAP.

18 stycznia ruszy strajk generalny

Sławomir Centkowski wyjaśnił, że w związku z okresem świątecznym, związkowcy nie chcieli ogłaszać strajku generalnego.

Dzisiaj liczyłem na zrozumienie i porozumienie. Niestety do tego nie doszło. Zarząd spółki podkreślił, że podtrzymuje swoje stanowisko i nie przewiduje żadnego wzrostu wynagrodzenia od 1 stycznia. W związku z tym od godziny 0:01 w dniu 18 stycznia odbędzie się strajk generalny. Będzie on trwał do skutku - poinformował Centkowski, w rozmowie z PAP.

Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce zaznaczył, że mediacje trwały kilka godzin, jednak w rozmowach nie było żadnego postępu. Dodał, że maszyniści "nie mieli już żadnego innego narzędzia".

Strajk generalny będzie trwał od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 8:00 i od 15:00 do 17:00, z wyjątkiem weekendów.

Listopadowy strajk ostrzegawczy

Przypomnijmy, że w środę 15 listopada odbył się strajk ostrzegawczy maszynistów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. O godzinie 6:00 ruch pociągów WKD został całkowicie wstrzymany. Pojazdy szynowe stanęły na najbliższych stacjach, skąd ponownie wyruszyły w trasę o godzinie 8:00.

Protest był efektem nieudanych mediacji pomiędzy Zarządem spółki WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce. Druga ze stron podtrzymała swoje żądania wprowadzenia drugiej podwyżki w bieżącym, 2023 roku.

Na propozycje przedstawione przez Zarząd spółki WKD, wśród których znalazła się m.in. podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 500 zł od dnia 01.04.2024 przystał z kolei NSZZ "Solidarność” Region Mazowsze, odstępując od sporu i akcji strajkowej.

Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski poinformował wówczas, że 28 listopada 2023 roku odbędzie się kolejne spotkanie z mediatorem. Zaznaczył, że będą to już praktycznie ostatnie rozmowy w sprawie.

Jeśli nie dojdziemy do porozumienia to zostanie spisany protokół rozbieżności z mediacji. I to już jest ostatni element przed strajkiem generalnym - powiedział Centkowski.

Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, z dwugodzinnego strajku ostrzegawczego można skorzystać tylko raz podczas procesu mediacji. - I my z tego zapisu skorzystaliśmy - dodał.

Sławomir Centkowski przekazał, że 2 października, zostało złożone pismo do przewoźnika z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł od 1 lipca.

Dlaczego od lipca? Bo od czerwca były już prowadzone rozmowy, tylko one miały charakter nieformalny tzn. nie odbyły się w ramach ustawy. Dlatego z dniem 1 lipca złożyliśmy to oczekiwanie co do wzrostu wynagrodzeń. Było to też podyktowane tym, że taki wzrost wynagrodzeń miał miejsce w Kolejach Mazowieckich, a to jest tam sam właściciel - wyjaśnił.

Jednorazowa wypłata dla maszynistów

Kolejne mediacje pomiędzy władzami spółki a związkowcami odbyły się na początku grudnia ubiegłego roku. Ci drudzy zgodzili się wówczas na jednorazową wypłatę 1700 złotych do końca roku.

Kolejne rozmowy zapowiedziano na styczeń.

Źródło: PAP / Warszawa Nasze Miasto

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto