Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienie lisów na Mazowszu. Samoloty będą zrzucać szczepionki przeciw wściekliźnie. Jest alert RCB

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Od 9 września rozpocznie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie nie tylko wykładana ręcznie, ale także zrzucana z samolotów. W związku z tym do mieszkańców Mazowsza zostało wysłane ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Szczegóły poniżej.

Jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących od 9 do 20 września prowadzić będzie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii. MUW podkreślił, że szczepionka przeciwko wściekliźnie będzie wykładana ręcznie i zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Akcja nie obejmie zbiorników wodnych, dróg ani terenów zabudowanych.

Szczepionki dla lisów umieszczane są we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Nie wolno ich dotykać. Uodparniają wyłącznie lisy. - Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt - zaznaczył MUW w komunikacie.

W piątek, 8 września, do mieszkańców Mazowsza został wysłany również alert RCB. W wiadomości zaapelowano, by nie dotykać szczepionki oraz nie dopuszczać do niej zwierząt domowych.

MUW: szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii - wyjaśniły służby wojewody.

Jak przypomniał MUW, lis to zwierzę wolno żyjące, najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny, a regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków. W 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt - zaznaczył MUW.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto