Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie wprowadził muzykoterapię. Sesje mają pomagać pacjentom onkologicznym

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wideo
od 16 lat
Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie jako pierwszy w Polsce wprowadził muzykoterapię aktywną dla pacjentek na Oddziale Onkologii Klinicznej. Podczas terapii rozbrzmiewają dźwięki harfy, sansuli, dzwonków oraz innych instrumentów, które mają sprzyjać relaksowi, redukcji stresu oraz działać przeciwbólowo. Podczas sesji muzykoterapeutka zaprasza pacjentki do udziału w instrumentalnej improwizacji. Szczegóły poniżej.

Innowacyjne wsparcie dla pacjentek w trakcie chemioterapii

W Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny wprowadzono muzykoterapię. Na Oddziale Onkologii Klinicznej odbywają się bezpłatne sesje dla pacjentek objętych chemioterapią oraz leczeniem w ramach programów lekowych. Podczas terapii rozbrzmiewają dźwięki harfy, sansuli (odmiana kalimby), dzwonków oraz instrumentów, na których można grać w dogodnej pozycji leżącej lub siedzącej.

Ponieważ proces leczenia jest długotrwały, wyczerpujący i pochłaniający większość uwagi Pacjenta, chcemy przekierować jego myśli i wywołać emocje związane z relaksem i odprężeniem, poprawiając jego samopoczucie, redukując poziom stresu, działając przeciwbólowo - powiedziała lek. spec. Anna Walaszkowska-Czyż, Lekarz Kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej.

Kojące dźwięki harfy, sansuli i dzwonków mają działać relaksująco i redukować poziom stresu
Kojące dźwięki harfy, sansuli i dzwonków mają działać relaksująco i redukować poziom stresuSzpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny

Podczas sesji muzykoterapeutka zaprasza pacjentki do udziału w instrumentalnej improwizacji w formie przyłóżkowych spotkań indywidualnych lub zespołowych, w zależności od ilości osób w sali.

Muzykoterapia to także inspiracja dla Pacjenta do rozmowy o sobie - co lubi robić? Jaką ma pasję, hobby, zajęcie, do którego wraca podczas zdrowienia? Co jest dla niego źródłem radości? Przyczynia się do swobodniejszej komunikacji, a także do rozwijania własnej kreatywności, powstawania nowych zainteresowań podnoszących jakość i komfort życia psychicznego - powiedziała Agata Fandri, muzykoterapeutka.

Jedyna taka placówka w Polsce

Muzykoterapia na Oddziale Onkologii Klinicznej realizowana jest obecnie we wtorki w cyklu 30 minutowych sesji, skracanych lub wydłużanych w zależności od samopoczucia Pacjentki. Z muzykoterapii można korzystać spontanicznie, w dniu przyjmowania leczenia lub można poprosić personel medyczny o zapisanie na sesję w dogodnym terminie, z wyprzedzeniem.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, w której realizowana jest muzykoterapia aktywna dla dorosłych pacjentów przyjmujących chemioterapię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto