Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa wyburzanie biurowców w "Mordorze". To koniec pewnej epoki. Zamiast biur osiedla mieszkaniowe

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
W tym miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe.
W tym miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe. Krzysztof Jedynak
Trwa burzenie biurowców w "Mordorze". Na gruzach biur z lat 90. powstać ma osiedle na ok. 1200 mieszkań. Zgodziła się na to Rada Warszawy. Obecnie deweloper czeka na prawomocne pozwolenie na budowę, by rozpocząć prace.

Służewiec Przemysłowy, od lat jest najlepszym przykładem szybkich zmian, jakie zachodzą w Warszawie. Te tereny przyłączono do Warszawy dopiero w 1938 roku. Po wojnie, która kompletnie zniszczyła wszystkie zabudowania w okolicy, nowe władze miasta podjęły decyzję o stworzeniu tu dzielnicy przemysłowej. Wielkie fabryki, jak Unitra-Unima, Zakłady Urządzeń Dźwigowych czy Zakłady Ceramiki Radiowej powstawały w latach 50. i 60. W sumie było ich tu około trzydzieści.

Po upadku PRL-u, gdy zaczął się kapitalizm, Służewiec faktycznie przestał być "Przemysłowy". Kolejne hale produkcyjne zamieniano na biura. Najstarsze - Curtis Plaza - powstały w 1992 roku, za sprawą przedsiębiorcy Zbigniewa Niemczyckiego. Później powstał m.in. kompleks Mokotów Business Park (Empark). Ostatni z nowych biurowców, D48 otwarto zaledwie w 2017 roku. Wtedy łączna powierzchnia biurowa w "Mordorze" przekroczyła 1 mln mkw., a liczbę biurowców szacuje się na 76.

W tym miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe.

Trwa wyburzanie biurowców w "Mordorze". To koniec pewnej epo...

Okazuje się, że "Służewiec Biurowiec" również przechodzi do historii. Tereny po dawnych fabrykach od pewnego czasu zaczęli wykupywać deweloperzy mieszkaniowi. Teraz poszli o krok dalej. Wspomniany kompleks Empark, z lat 90., jest właśnie burzony. Deweloper - Echo Investment - w tym miejscu postawi osiedle mieszkaniowe w ramach "lex deweloper".

- Najstarsze biurowce Służewca Przemysłowego zastąpimy nowoczesnymi budynkami mieszkaniowymi. Razem z nimi wybudujemy szkołę podstawową dla 450 dzieci, przeniesiemy pod ziemię linię wysokiego napięcia wzdłuż ul. Wołoskiej, stworzymy w tym miejscu park oraz doinwestujemy w okolicy dwa dodatkowe tereny zielone i infrastrukturę drogową. Projekt powstaje w ramach specustawy mieszkaniowej - tłumaczy nam Weronika Ukleja-Sałak, rzeczniczka prasowa Echo Investment.

Prace rozbiórkowe zaczęły się w styczniu 2022 roku. Wtedy zburzono pierwszy obiekt, w którym przez pewien czas znajdował się biobazar. Teraz burzony jest obiekt dawnej przychodni. Na gruzach biur z lat 90. powstać ma osiedle na ok. 1200 mieszkań. Zgodziła się na to Rada Warszawy. Obecnie deweloper czeka na prawomocne pozwolenie na budowę, by rozpocząć prace. Wtedy poznamy ostateczny termin rozpoczęcia i zakończenia budowy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto