Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy i lubelski rysownik stworzyli mural na fasadzie Galerii Labirynt. Zobacz zdjęcia

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Nowy mural w Lublinie został oficjalnie odsłonięty w niedzielę, (29.10.2023) na jednej ze ścian Galerii Labirynt. Dzieło powstało w ramach projektu „Artolucja. Sztuka oczami uchodźców i uchodźczyń”, który angażuje społeczność osób z doświadczeniem migracyjnym.
Nowy mural w Lublinie został oficjalnie odsłonięty w niedzielę, (29.10.2023) na jednej ze ścian Galerii Labirynt. Dzieło powstało w ramach projektu „Artolucja. Sztuka oczami uchodźców i uchodźczyń”, który angażuje społeczność osób z doświadczeniem migracyjnym. Małgorzata Genca
W niedzielę (29 października) o godz. 16 oficjalnie odsłonięto nowy mural na ścianie Galerii Labirynt. Namalowali go uchodźcy pod okiem lubelskiego rysownika, Macieja Pałki. Projekt nosi nazwę "Kosmos". Pomysł akcji zaczerpnięto od międzynarodowego kolektywu artystycznego Artolution.

Od niedzielnego popołudnia (29 października) na terenie Lublina możemy oglądać kolejny mural, który tym razem widnieje na fasadzie Galerii Labirynt. Stworzyli go uchodźcy pod okiem lubelskiego rysownika, Macieja Pałki, dla którego inspiracją do projektu były osobiste doświadczenia z grupą Artolution. To kolektyw, który podobne akcje organizuje w różnych częściach świata dotkniętych problemem migracji. Lubelski projekt nosi nazwę „Artolucja. Sztuka oczami uchodźców i uchodźczyń”.

- W tym momencie odbywa się przedsięwzięcie kolektywu artystycznego Artolution, który działa w różnych miejscach na świecie, szczególnie tam, gdzie jest najtrudniejsza sytuacja pod kątem kryzysów uchodźczych. UNHCR przeprowadza takie działania wspólnie z kolektywem - tłumaczy Sylwia Hejno z UNHCR, Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Jak czytamy na stronie grupy „Artolution skupia się na wynajdywaniu lokalnych liderów sztuki, po to by tworzenie było narzędziem, za pomocą którego będą oni mogli opowiedzieć swoją historię światu". Do tej pory podejmowali akcje m. in. w obozie Azraq w Jordanie, Bidi Bidi w Ugandzie, czy w Bangladeszu, gdzie przebywa prześladowana mniejszość Rohindża.

Właśnie w ramach tych działań, Maciej Pałka, artysta od wielu lat związany z Lublinem, wziął udział w szkoleniach pod okiem wspomnianego kolektywu. Podczas nich poznał całą metodologię grupy oraz stał się jej częścią. Teraz podobne działanie przeprowadził w Lublinie, a zaprosił do niej tutejszą społeczność uchodźców oraz mieszkańców Lublina.

Artysta dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło. Podobnie wzruszeni byli sami uczestnicy akcji.

- Będę pamiętać o tym projekcie całe życie, poznałam wielu fajnych ludzi, którzy mogli za pomocą sztuki wyrazić swoje marzenia oraz rzeczy, które noszą w sobie – mówi jedna z autorek muralu.

Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia było podświetlenie neonu "Kosmos" po długiej przerwie.

- Praca nosi nazwę ”Kosmos”. Nawiązuje do neonu, który wisi na ścianie Galerii Labirynt, ale jest też kosmosem, który jest pojemny na różne osobiste znaczenia. Przez to, że nosi w sobie różne opowieści, jest nieskończony – wyjaśnia ideę dzieła Sylwia Hejno.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uchodźcy i lubelski rysownik stworzyli mural na fasadzie Galerii Labirynt. Zobacz zdjęcia - Kurier Lubelski

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto