Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

USA: Rafał Trzaskowski wystąpi na posiedzeniu podkomisji spraw zagranicznych. Będzie mówi o stanie demokracji w Polsce i Europie Środkowej

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Rafał Trzaskowski pojedzie do Kongresu USA. Prezydent Warszawy będzie mówi o stanie demokracji w Polsce i Europie Środkowej
Rafał Trzaskowski pojedzie do Kongresu USA. Prezydent Warszawy będzie mówi o stanie demokracji w Polsce i Europie Środkowej jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został zaproszony na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Z podkomisją będzie się łączył zdalnie z warszawskiego ratusza.

„2.12, na zaproszenie Kongresu USA, wezmę udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej. To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent Warszawy” – poinformował na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy dostał zaproszenie na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Ma on wygłosić przemówienie poświęcone "ocenie kondycji demokracji i stanu praworządności oraz ochrony praw człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej".

Dyskusja ma objąć tematy praworządności, wolności słowa oraz sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Według Onetu kongresmeni są zainteresowani także kwestiami budowy Nord Stream 2 i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

„Przed wysłuchaniem w Kongresie spotkam się z ekspertami, by razem wypracować stanowisko, które będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji” – zaznaczył Trzaskowski.

Pierwsze spotkanie zaplanowane jest z już na poniedziałek i Trzaskowski będzie rozmawiał z przedstawicielami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, czyli instytucji OBWE zajmującej się ochroną praw człowieka.

Dyskusja z przedstawicielami Paktu Wolnych Miast

Jak ustaliła Interia, spotkanie w podkomisji nie odbędzie się w Waszyngtonie, ale będzie prowadzone na łączach. Rafał Trzaskowski będzie się łączyć z warszawskiego ratusza. Na posiedzenie zaproszeni zostali także inni przedstawiciele Paktu Wolnych Miast - włodarze Budapesztu, Pragi i Bratysławy.

Pakt Wolnych Miast został podpisany w grudniu 2019 r. przez burmistrza Pragi Zdeněka Hříba, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, burmistrza Budapesztu Gergelya Karácsonya i Matúša Vallo w grudniu 2019 r. Jak zapisano w statucie, celem paktu jest promowanie współpracy i wspólnych wartości demokracji, wolności, godności ludzkiej, zrównoważonego rozwoju oraz walki z populizmem, nacjonalizmem, kryzysem klimatycznym oraz nierównością i rozwarstwieniem społecznym.

W ramach inicjatywy we wrześniu zorganizowano szczyt w Budapeszcie, podczas którego do paktu dołączyło 20 miast z całego świata: Amsterdam, Barcelona, Florencja, Frankfurt, Gdańsk, Lublana, Londyn, Los Angeles, Mannheim, Paryż, Podgorica, Rijeka, Stuttgart, Tajpej, Taiyuan, Tirana, Ulm, Neu-Ulm, Zagrzeb i Wiedeń.

Nie pierwszy raz o Polsce

To już kolejna dyskusja o praworządności w Polsce w Kongresie USA. W środę 3 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Helsińskiej przy Kongresie dotyczące „erozji norm demokratycznych w Polsce i na Węgrzech". Politykę dwóch państw oceniali zarówno eksperci, jak i kongresmeni.

Posiedzenie rozpoczął przewodniczący Komisji Ben Cardin, który stwierdził, że w ostatnich latach "w Polsce i na Węgrzech widzimy osłabienie wolności demokratycznych i poszanowania prawa”. Przy tym przywołał ranking Freedom House i fakt, że współczynnik demokracji na Węgrzech spadł o 19 punktów, a w Polsce o 20.

Polityk powiedział, że rządy tych dwóch państw uderzają w konkretne grupy społeczne i etniczne, między innymi migrantów i społeczność LGBTQ, korzystając na tym politycznie.

Natomiast wiceprzewodniczący Komisji Steve Cohen przypomniał kampanię wymierzoną w George'a Sorosa, jaka była prowadzona na Węgrzech i wyrzucono z kraju Uniwersytet Środkowoeuropejski stworzony przez niego.

Podczas wysłuchania głos zabrało trzech zaproszonych ekspertów - Heather A. Conley, wiceprzewodnicząca Center for Strategic and International Studies (CSIS), Zselyke Csaky z think tanku Freedom House oraz Dalibor Rohac z American Enterprise Institute.
Wszyscy negatywnie odnosili się do sytuacji w Polsce i na Węgrzech.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto