Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie otwarto wystawę "Zbieramy Budujemy Pamiętamy". To zapowiedź Muzeum Getta Warszawskiego

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak prezentuje się zapowiedź wystawy stałej w  Muzeum Getta Warszawskiego
Tak prezentuje się zapowiedź wystawy stałej w Muzeum Getta Warszawskiego Aleksy Witwicki
W czwartek, 4 kwietnia, w Warszawie oficjalnie odsłonięto wystawę plenerową "Zbieramy Budujemy Pamiętamy" Muzeum Getta Warszawskiego. Jest to zapowiedź ekspozycji stałej, która pojawi się w powstającej przy ulicy Siennej placówce. Wystawa ukazuje zdjęcia z bogatej kolekcji Muzeum Getta Warszawskiego, na których widać życie Żydów w Warszawie od końca XIX wieku do 1946 roku. Szczegóły poniżej.

Wystawa "Zbieramy Budujemy Pamiętamy" na Placu Grzybowskim

W czwartek na Placu Grzybowskim zainaugurowano wystawę plenerową "Zbieramy Budujemy Pamiętamy". Ekspozycja to imitacja fragmentu muru getta warszawskiego, na którym ukazane są zdjęcia pokazujące życie Żydów w czasie okupacji. Fotografie pojawią się na wystawie stałej powstającego Muzeum Getta Warszawskiego.

Wystawa zapowiada to, co się znajdzie w 2026 roku na wystawie stałej Muzeum Getta Warszawskiego, a nawet zapowiada samą placówkę. Znajdują się tu zdjęcia, które są częścią bardzo bogatej kolekcji tworzonej na potrzeby muzeum. Fotografie opatrzone są krótkimi tekstami, będącymi wprowadzeniem do koncepcji ekspozycji, czyli 9 galerii, które opisują historię Żydów warszawskich od końca XIX wieku do 1946 roku. Każdy z tych tekstów opisuje to, co będzie znajdowało się w konkretnej galerii - powiedziała w rozmowie z nami dr hab. Katarzyna Person, Zastępczyni Dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego ds. Naukowych i Wystawienniczych.

Tak prezentuje się zapowiedź wystawy stałej w  Muzeum Getta Warszawskiego

W Warszawie otwarto wystawę "Zbieramy Budujemy Pamiętamy". T...

Muzeum Getta Warszawskiego

Budowę Muzeum Getta Warszawskiego rozpoczęto 11 października 2023 roku. Placówka powstaje w dawnym szpitalu dziecięcym Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie. Projekt muzeum zakłada ok. 3400 mkw. powierzchni użytkowej na potrzeby wystawy stałej podzielonej na 9 galerii.

Wizualizacje Muzeum Getta Warszawskiego
Wizualizacje Muzeum Getta Warszawskiego Muzeum Getta Warszawskiego

Na wystawie stałej prezentowane będą autentyczne obiekty i artefakty pozyskane przez muzeum poprzez darowizny, zakupy, wypożyczenia. Jednym z nich jest Raport Stroopa - oficjalny raport napisany w maju 1943 przez Jürgena Stroopa, dowódcę niemieckich sił likwidacyjnych w getcie warszawskim przygotowany dla Heinricha Himmlera, przekazany w depozyt Muzeum Getta Warszawskiego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Na wystawie będzie można również zobaczyć wózek do przewozu ciał zmarłych - datowany na lata 30. XX wieku, odnaleziony po wojnie i odkupiony przez Pinkusa Szenicera, wieloletniego opiekuna cmentarza żydowskiego w Warszawie, zakupiony dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Ważną częścią wystawy będą także przedmioty codziennego użytku, obiekty kultu religijnego, fragmenty spalonej biblioteki wydobyte podczas wykopalisk na terenie getta, m.in. w przy ulicy Miłe - wymienia Muzeum Getta Warszawskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto