Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa doceniona przez Niemców. "Spiegel": metropolia, która nie musi chować się za innymi europejskimi stolicami

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Niemcy pod wrażeniem stolicy Polski. "Jedno z najbardziej ekscytujących miast w Europie"
Niemcy pod wrażeniem stolicy Polski. "Jedno z najbardziej ekscytujących miast w Europie" Aleksy Witwicki
- Warszawa stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie - pisze "Spiegel" w swoim najnowszym artykule. Niemiecki tygodnik opublikował obszerny tekst, w którym zachwala rozwój stolicy Polski. Wspomina w nim m.in. o tym, że Warszawa została wybrana na najlepszy cel podróży w Europie w 2023 roku w głosowaniu platformy marketingowej European Best Destinations. Gazeta dużo miejsca poświęca także historii miasta. - Nie można wyobrazić sobie wizyty w Warszawie bez wspomnienia zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej - czytamy.

Jedna z najbardziej popularnych gazet w Niemczech, tygodnik "Spiegel" napisał obszerny artykuł poświęcony Warszawie, a konkretnie - jej turystycznym walorom. W tekście możemy przeczytać m.in. o tym, że stolica naszego kraju "jest praktycznie za rogiem, bo tylko pięć i pół godziny jazdy pociągiem z Berlina".

Wycieczka do Warszawy? Jeszcze dobre dziesięć lat temu taka trasa spotkałaby się z niezrozumieniem. Turyści w Polsce zwiedzali Kraków, Wrocław i Gdańsk. Ale Warszawa? Moloch, który wciąż oddycha socjalistycznym zaduchem i nie oferuje nic ciekawego. Dziś ten obraz nie mógłby być bardziej błędny. To nie przypadek, że stolica Polski została wybrana na najlepszy cel podróży w Europie w 2023 roku w głosowaniu platformy marketingowej European Best Destinations - podkreśla "Spiegel".

Niemiecki tygodnik podkreśla, że tego typu rankingi można uznać za niereprezentatywne. Dodaje jednak, że nie da się nie zauważyć, iż w ostatnim czasie w Warszawie nastąpiło wiele przemian.

Niemcy zachwyceni Warszawą. Wskazali na konkretne miejsca

"Spiegel" wśród imponujących miejsc, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat w stolicy Polski, wymienia m.in.

  • Wieżowce w dzielnicy biznesowej
  • Bulwary na zachodnim brzegu Wisły
  • Stare fabryki, które "zamieniono w modne hale gastronomiczne"
  • Muzea, miejsca pamięci i pomniki

Przypominają nam o burzliwej i przygnębiającej historii miasta, którego centrum zostało niemal całkowicie zniszczone przez niemieckich narodowych socjalistów podczas II wojny światowej - pisze o ostatnich z wymienionych "Spiegel".

Niemieccy dziennikarze podkreślają, że nie znają drugiej europejskiej metropolii, w której spotkanie "przeszłości z teraźniejszością" jest tak zajmujące.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia, tygodnik wskazuje m.in. na: Stare Miasto.

W jednym z wielu aktów barbarzyństwa naziści spalili i wysadzili w powietrze prawie wszystko w odwecie za Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Zniszczyli dziedzictwo kulturowe sięgające wieków wstecz - czytamy w artykule.

Tygodnik podkreśla, że warto zobaczyć warszawską Starówkę, gdyż "pokazuje korzenie miasta i trud odbudowy po wojnie".

"Spiegel" poleca także spacer Traktem Królewskim oraz zachęca do zwrócenia uwagi na Pragę, zaznaczając, że "po upadku socjalizmu miała złą sławę, a dziś uważana jest za modną dzielnicę kreatywnych ludzi i artystów".

Niemiecki tygodnik o warszawskim getcie

"Spiegel" wspomina także warszawskie getto, pisząc, że "nie można wyobrazić sobie wizyty w Warszawie bez wspomnienia zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej".

Kiedy ludność Warszawy powstała przeciwko okrutnym okupantom, z Berlina wydano rozkaz: Warszawa ma zostać zrównana z ziemią. I tak się stało - czytamy w niemieckiej gazecie.

Wśród miejsc przypominających o tym czasie w historii miasta, tygodnik wymienienia m.in.

  • Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Muzeum Polin
  • Pomnik Powstania Warszawskiego

Na początku lat 80. ogólnokrajowe strajki doprowadziły do powstania Solidarności, masowego ruchu związkowego. Socjalizm się skończył, torując drogę dla demokracji, za którą tak wielu tęskniło - nawet jeśli lata po upadku Związku Radzieckiego były trudne ekonomicznie. Polska zorientowała się na Zachód. W ostatnich latach Warszawa stała się metropolią, która nie musi chować się za innymi europejskimi stolicami - podkreśla "Spiegel".

Źródło: PAP

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto