Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma nowy mural. Dzieło poświęcone jest Agnieszce Osieckiej

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
W Warszawie, na Saskiej Kępie w 87. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej odsłonięto mural z podobizną poetki. "Chcieliśmy stworzyć coś, co w pełni odda Agnieszkę Osiecką" - powiedział współtwórca muralu i kompozytor Marek Grela.

Nowy mural w Warszawie

Na Saskiej Kępie, na ścianie budynku przy ulicy Francuskiej 33, odsłonięto w poniedziałek mural poświęcony Agnieszce Osieckiej. Mural powstał w 87. rocznicę urodzin wybitnej poetki, dziennikarki i autorki tekstów ponad 2 tysięcy piosenek. Mural został zaprojektowany i wykonany przez projektantkę ceramiki Martę Piróg i malarza Marka Grelę. Elementem charakterystycznym muralu są fioletowe bzy wykonane z ceramiki.

"Chcieliśmy stworzyć coś, co w pełni odda Agnieszkę Osiecką i tą kwintesencją są słowa. Postanowiliśmy, aby to był portret pisany, czyli wizerunek, który będzie stworzony cały ze słów" - mówił PAP.PL współtwórca muralu Marek Grela. Portret pisarki wykonany jest z cytatów z jej twórczości, co widać dopiero na zbliżeniach muralu. Słowa ozdobiono "tym, czym Saska Kępa żyje, czyli szalonym, zielonym bzem" - dodał Grela.

Powstał w trzy tygodnie

Mural powstawał niecałe trzy tygodnie i jak podkreśliła współautorka muralu Marta Piróg, takie artystyczne projekty powstają dość szybko. "Elementy mozaiki są zawsze na naszych muralach, a na tym muralu ceramiczną mozaiką jest fragment w postaci bzu" - dodała.

Obecny podczas uroczystego odsłonięcia muralu kompozytor Adam Sławińki wspominał, jak pierwszy raz zetknął się z twórczością Agnieszki Osieckiej. "Pewnego dnia ktoś w telewizji podrzucił taśmę z nagraniami Studenckiego Teatru Satyrycznego, posłuchałem i pomyślałem sobie, że miło byłoby pracować z Agnieszką Osiecką. Wracam do domu, dzwoni do mnie Janek Borkowski i pyta czy bym nie napisał muzyki do tekstu Osieckiej. Cud - taśma, marzenie i realizacja" - powiedział Sławiński.

Piosenkarka Irena Santor podkreśliła, że dom Osieckiej był prawdziwy i ciepły. "Agnieszka Osiecka była swojską, zwyczajną osobą. Można było się z nią porozumieć. Jeśli chodzi o tekst to nie było mowy, żeby coś poprawiać. Ona była utalentowana, tak bezbrzeżnie. Bardzo szkoda, że nie ma już Agnieszki" - podsumowała Santor.

Po odsłonięciu muralu zebrani na miejscu miłośnicy Saskiej Kępy i twórczości Agnieszki Osieckiej, artyści oraz przyjaciele poetki przeszli na róg ulicy Francuskiej i Obrońców, gdzie znajduje się pomnik poetki. Posadzono tam symboliczny krzak bzu.

PAP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto