Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiejski Park Rozrywki pod Stadionem Narodowym? Wszytko po to, by walczyć ze zbyt szybkim trybem życia

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
fundacja im. Stefana Kuryłowicza
„Wieśland” to sposób na poradzenie sobie z miejskim zgiełkiem. Wiejska gospoda, drewniane chaty czy wydeptane ścieżki tuż obok Stadionu Narodowego. Projekt Wiejskiego Parku Rozrywki w centrum miasta przedstawiło dwóch absolwentów stołecznych uczelni.

Wiejska gospoda, młyn i pole zboża, a wszystko to na błoniach Stadionu Narodowego. „Wieśland” to pomysł dwóch absolwentów warszawskich uczelni, którzy chcą w ten sposób walczyć ze zbyt szybkim tempem życia w mieście. Zaprojektowali alejki, drewniane chaty, a nawet zagrody ze zwierzętami. Błoga wieś będąca kontrastem zatłoczonego miasta.

- W naszej pracy chcieliśmy zasygnalizować problem zbyt szybkiego tempa życia w mieście i braku formy ucieczki od miejskiego pędu, który byłby w zasięgu ręki. Tak powstał pomysł stworzenia wiejskiego parku w centrum miasta - mówi Krzysztof Janas, antropolog – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego – który przygotował merytoryczną część projektu „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą”. Projekt stworzył Jan Szeliga – architekt, absolwent Politechniki Warszawskiej.

Wiejski Park Rozrywki pod Stadionem Narodowym? Wszytko po to...

„Wieśland” zdobył właśnie dwie nagrody w konkursie organizowanym przez fundację im. Stefana Kuryłowicza: Konkurs Teoria i Stypendium Praktyka Edycja 2019. Jury doceniło projekt za „za odważne ujęcie relacji wsi z miastem i próbę wpisania architektury w trudne społeczno-kulturowe wzorce, a wszystko przy użyciu pełnego pasji, humorystycznego języka”.

Oczywiście praca prawdopodobnie nigdy nie zostanie zrealizowana. Teren na błoniach Narodowego należy do Skarbu Państwa. Obecnie znajduje się tam parking, a w przyszłości być może powstanie hala sportowa. Na pewno „Wieśland” to świeże spojrzenie na miejskie tereny publiczne. W Warszawie do tej pory próbowano wprowadzić naturalne/wiejskie przestrzenie. Powstały m.in. łąki miejskie nad Wisłą, zagroda z kozami (miały pełnić rolę "naturalnych kosiarek") czy naturalne place zabaw, zbudowane wyłącznie z m.in. gałęzi czy roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto