Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa karykatur sportowców. Tak wyglądają Boniek i Szewińska okiem artysty

Aleksandra Podgórska
Wystawa karykatur sportowców. Tak wyglądają Boniek i Szewińska okiem artysty
Wystawa karykatur sportowców. Tak wyglądają Boniek i Szewińska okiem artysty mat. pras.
W środę 13 maja o godz. 19:00 otworzy się wystawa karykatur najbardziej znanych polskich sportowców, autorstwa Słowaka Jozefa Hrušovský'ego.

Wystawa karykatur sportowców. Tak wyglądają Boniek i Szewińska okiem artysty

Jozef Hrusovsky to wybitny słowacki karykaturzysta, który portretuje sportowców nie tylko ze swojego kraju, ale też setki innych z zagranicy. Przez blisko pół wieku namalował uśmiechnięte twarze takich osób, jak Nepela, Popluhar, Golonka, Fibingerová, Szewińska, Zatopek, Jágr, Gretzky, Eusébio, Boniek, Lendl, Federer, Jordan, Stenmark, Tomba, Kasparov, Fijas, Nykänen, Szurkowski, Suchoruczenkow czy Ludwig.

Wśród jego dzieł na szczególne uznanie zasługują grupowe portrety czecho-słowackich mistrzów świata z roku 1976 (Katowice) w hokeju na lodzie, czecho-słowackich mistrzów Europy w piłce nożnej z 1976 r. (Belgrad), czecho-słowackich mistrzów olimpijskich w piłce nożnej z 1980 r. (Moskwa) oraz słowackich mistrzów świata w hokeju na lodzie 2002 r. (Göteborg).

Rysownik ma na swoim koncie pracę dla takich gazet jak: Pravda, Tip, Štart, Roľnické noviny, Hlas ľudu, Roháč, Kocúrkovo, ŠportExpres oraz wielu innych krajowych i zagranicznych czasopism.

Charakterystyczne dla jego prac jest to, że rysuje je zawsze prostą, lekką i tylko czarną kreską. Rysowane przez niego twarze są wyraźne, zawsze pokazywane z profilu, a wyolbrzymiane są tylko specyficzne cechy, bez niepotrzebnych detali. Do każdej postaci Hrusovsky dorysowuje symbole dyscypliny, którą dany sportowiec reprezentuje. Dzięki takiemu zabiegowi cała praca zyskuje dodatkowy walor humorystyczny.

Do dziś opublikował prawie 3000 karykatur sportowców. Jego archiwum mieści około 20 000 karykatur słowackich i zagranicznych sportowych osobowości.

W Warszawie wystawa będzie dostępna dla oglądających do końca maja. Będzie można ją oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

Czytaj też: Album na 10-lecie kultowego sklepu z winylami i konkurs filmowy. Wesprzyj warszawskie projekty!


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto