Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńska Wola uczciła 82. rocznicę powstania Armii Krajowej ZDJĘCIA

OPRAC.: redakcja
Zduńska Wola uczciła 82. rocznicę powstania Armii Krajowej
Zduńska Wola uczciła 82. rocznicę powstania Armii Krajowej UM Zduńska Wola
14 lutego 1942 roku powołana została Armia Krajowa. W czasie II wojny światowej była największym podziemnym wojskiem w Europie. W Zduńskiej Woli uczczono symbolicznie tę rocznicę.

Osiemdziesiąt dwa lata temu, 14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego została powołana Armia Krajowa. Jest ona symbolem walki o niepodległość, wolność i godność. Ich odwaga, poświęcenie i niezłomność są filarami polskiej historii.

Miasto we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowego odnowiło w 2020 roku pomnik Bohaterów Karsznickich. Historycy zaktualizowali wtedy znajdującą się na nim inskrypcję. Informuje ona odtąd, że pracownicy karsznickiej parowozowni, którzy poprzez akty sabotażu utrudniali hitlerowcom prowadzenie komunikacji kolejowej, byli żołnierzami Armii Krajowej.

W imieniu mieszkańców hołd wszystkim żołnierzom Armii Krajowej oddali Zduńskiej Woli prezydent Konrad Pokora, przewodnicząca Rady Miasta Zduńska Wola Joanna Jarosławska oraz dyrektor Muzeum Historii Miasta Tomasz Polkowski.

Historia Armii Krajowej w Zduńskiej Woli

6 września 1939 .u Zduńska Wola została zajęta przez wojska hitlerowskie. Rozpoczęła się okupacja. Dla wielu polskich patriotów był to początek nowej formy walki, walki w podziemiu.
Początkowo sądzono po prostu, że wojna nie potrwa zbyt długo. Liczono, że wiosną 1940 roku wojska francuskie i brytyjskie pokonają hitlerowców. Przygotowywano się do tego z nadzieją, że koszmar okupacji i gorycz klęski wrześniowej szybko ustąpią zwycięstwu.

Niestety, gdy 21 czerwca 1940 roku skapitulowała Francja stało się jasne, że wojna może potrwać co najmniej kilka lat. Upojeni zwycięstwem Niemcy szybko zaczęli wcielać w życie swoje rasistowskie plany. Polacy i Żydzi stali się we własnym kraju ludnością drugiej kategorii, której przestały przysługiwać nawet minimalne prawa obywatelskie. Staliśmy się ledwo tolerowaną ludnością roboczą – „knechtami” czyli parobkami dla Niemców. Przypomniał o tym dobitnie namiestnik Kraju Warty Artur Greiser w przemówieniu, które wygłosił podczas swojego pobytu w Zduńskiej Woli - czytamy w opracowaniu Tomasza Polkowskiego na stronie internetowej Urzędu Miasta Zduńska Wola.

Jeszcze we wrześniu 1939 roku powstała z inicjatywy zduńskowolskiej pielęgniarki Marii Petrykowskiej Grupa Charytatywna, której zadaniem było niesienie pomocy rannym żołnierzom Wojska Polskiego, zagubionym uciekinierom i wszystkim tym, którzy zostali poszkodowani w czasie działań wojennych. W późniejszym czasie gdy grupa rozrosła się do kilkudziesięcioosobowej, sprawnie działającej organizacji podjęto się znacznie trudniejszych zadań. min. dostarczano fałszywe dokumenty, organizowano pomoc żywnościową dla miejscowego getta.
W tym samym okresie powstała w Zduńskiej Woli Organizacja Samoobrony Polski stworzona przez Józefa Płocińskiego. W październiku Alfred Jęcz zaczął tworzyć Tajną Organizację Wojskową, w Izabelowie miejscowy nauczyciel skupił wokół siebie grupę przyszłych konspiratorów, Walenty Prajs za namową swojego kuzyna Jana Libsza rozpoczął tworzenie Legii Narodowej.
Historia Armii Krajowej w Zduńskiej Woli nie jest długa ale zawiera sporo ciekawostek dotyczących zduńskowolan, którzy włączyli się w konspiracyjne walki przeciwko nazistowskim okupantom. MOŻNA O NIEJ PRZECZYTAĆ TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto