Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Włodzimierz Koperkiewicz, znany i ceniony opoczyński regionalista

Dag
archiwum Muzeum Regionalne w Opocznie
Dziś w nocy (13 listopada) zmarł Włodzimierz Koperkiewicz, znany opoczyński regionalista i niestrudzony badacz dziejów naszego regionu. Miał 87 lat. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 19 listopada, w kościele św. Bartłomieja w Opocznie.

Zmarł opoczyński regionalista, Włodzimierz Koperkiewicz

Włodzimierz Koperkiewicz urodził się 14 maja 1935 r. w Opocznie. We wrześniu 1942 r. rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Opocznie, którą ze względu na okupację, ukończył dopiero w czerwcu 1949 r. Od września 1950 r. uczęszczał do Państwowego Gimnazjum i Liceum Mechaniczne w Końskich, później Technikum Mechaniczno-Odlewnicze w Końskich. Ukończył je w czerwcu 1954 r.

Po ukończeniu szkoły średniej podjął pracę na kolei, którą kontynuował aż do roku 1962. Wówczas rozpoczął służbę w Milicji Obywatelskiej. Służył kolejno w Końskich, Opocznie i Przysusze, zajmując się głównie ruchem drogowym. Ze struktur Milicji Obywatelskiej odszedł w 1975 r. jako rencista.

- Włodzimierz Koperkiewicz był niestrudzonym regionalistą - wspominają pracownicy Muzeum Regionalnego w Opocznie. - Praktycznie przez całe dorosłe życie mocno zaangażowany w dokumentację i ochronę zabytków regionu opoczyńskiego. Zajmował się także cmentarnictwem wojennym, wspieraniem działalności Muzeum Regionalnego w Opocznie czy eksponowaniem atrakcji turystycznych regionu. Był inicjatorem upamiętnienia wielu miejsc, wydarzeń i postaci związanych z historią Opoczna i regionu. Od wielu lat prowadził prywatną kolekcję militariów i innych pamiątek historycznych, ratując je od zniszczenia. Pełnił między innymi funkcję Społecznego Opiekuna Zabytków, Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej czy przewodnika wycieczek PTTK. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany.

Włodzimierz Koperkiewicz na przełomie lat 80. i 90. XX w. był również pracownikiem Muzeum Regionalnego w Opocznie. To właśnie wówczas z jego inicjatywy powstał wykorzystywany do dziś katalog małych form sakralnych regionu opoczyńskiego, inwentaryzacja cmentarzy czy katalog osób związanych z ziemią opoczyńską. Był autorem całego szeregu artykułów prasowych i publikacji na temat dziejów regionu a także walorów przyrodniczych ziemi opoczyńskiej.

Źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto