Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniczodzielnie w Warszawie, 2023. Mieszkańcy mogą zostawiać lub wymieniać znicze. Dlaczego warto z nich korzystać?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Na Bielanach w Warszawie pojawiły się zniczodzielnie. To miejsce przypominające szafki, gdzie można zostawić całe znicze, jak również osłonki do nich. To nie tylko ekologiczna korzyść, ale również pomoc dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Gdzie dokładnie znajdziemy zniczodzielnie? Szczegóły w artykule.

Zniczodzielnie w Warszawie, 2023

Zniczodzielnie zostały ustawione przy czterech wejściach na teren Cmentarza Północnego. Pod nazwą zniczodzielnie kryją się w rzeczywistości pewnego rodzaju regały, gdzie mieszkańcy mogą zostawić nieuszkodzone znicze bez wkładów. Kto potrzebuje, dokupi wkład i wówczas znicz będzie gotowy do wykorzystania. Zadanie zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Bielany. Projekt „Zerowaste dla Bielan” to nie tylko zniczodzelnia, to również jadłodzielnia, bank czasu, program "złota rączka dla seniora" oraz warsztaty dla mieszkańców.

Głównym zadaniem programu jest wypracowanie proekologicznych zachowań i postaw wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów – przekazał Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Jak dodaje, wielu mieszkańców przekonuje kierunek działań i coraz częściej angażują się w inicjatywy less waste.

Na Bielanach w Warszawie pojawiły się zniczodzielnie. To miejsce przypominające szafki, gdzie można zostawić całe znicze, jak również osłonki do nich.

Zniczodzielnie w Warszawie, 2023. Mieszkańcy mogą zostawiać ...

Zniczodzielnie w Warszawie - korzyści z ich używania

Minimalizowanie odpadów
Nie jest żadnym zaskoczeniem fakt, iż w okresie świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy a szczególnie w okresie Święta Zmarłych cmentarze przeżywają oblężenie. Na grobach zostawiane są dziesiątki, a czasem i setki zniczy, które później lądują w koszu. Cmentarne śmieci nie podlegają segregacji, dlatego muszą być traktowane jako odpady zmieszane. Zniczodzielnie mogą zatem zminimalizować produkcję tych odpadów. Ponadto, takie rozwiązanie może być także pomocne dla osób, które są w trudnej sytuacji finansowej.

Zniczodzielnie są dla wszystkich. Każdy może śmiało wziąć z nich to co jest mu akurat potrzebne i to bezpłatnie.

"Nie wyrzucajmy dobrych zniczy i latarenek. Znicze nadające się do ponownego wykorzystania nie powinny być wyrzucane do koszów na odpady. Zdarza się też, że ludzie zostawiają nowe wkłady albo klasyczne pełne znicze. Dzięki temu, ktoś, dla kogo zakup znicza na grób bliskiej osoby jest znaczącym wydatkiem, może skorzystać z lampki pozostawionej przez kogoś innego" - wyjaśniają władze stolicy.

O Zniczodzielniach pisaliśmy w sierpniu 2021 roku, gdy urządzenia stanęły na Cmentarzy Północnym. Tego typu miejsce jest szczególnie istotne w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych.

Zwrócił na to uwagę radny dzielnicowy - Jędrzej Chodziński. - Myślę że przy każdym cmentarzu powinny stanąć regały, gdzie można zostawić osłony na znicze, z których sami już nie korzystamy, ale będą mogli skorzystać inni. Pomożemy ludziom, których po prostu czasem nie stać na taki wydatek i ograniczymy odpady - pisze w mediach społecznościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto