Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 września 1939 - zaczęło się w Gdańsku

Redakcja MM
Redakcja MM
1 września o godzinie 4.45 rozpoczęły się obchody 70-lecia wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte hołd bohatersko walczącym żołnierzom złożyli m.in. Lech Kaczyński i Donald Tusk.
Masz zdjęcia z uroczystości? Wyślij je na adres [email protected] lub opublikuj je poprzez funkcję "dodaj wpis do bloga"


Godz. 18.00
Delegacje państw płyną statkiem Żeglugi Gdańskiej po Motławie.


Godz. 16.55
Zakończyły się oficjalne przemówienia. Teraz przedstawiciele 31 państw udadzą się do Dworu Artusa na uroczystą kolację.
Godz. 16.22
Władimir Putin: **
Zebraliśmy się po to, żeby oddać hołd dziesiątkom milionom żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej, a także pomordowanych - osób różnych opcji, różnych poglądów. Zwycięstwo nad nazizmem zostało osiągnięte wysoką cenę. W samym wyzwoleniu Gdańska zginęło 53 tys. żołnierzy. 600 tys. obywateli ZSRR leży w polskiej ziemi. Pomyślcie Państwo o tych ogromnych liczbach.- II wojna światowe nie zaczęła się z dnia na dzień. Miała miejsce w niedoskonałościach Traktatu Wersalskiego, co było związane z pognębieniem Niemiec. Należy również wspomnieć fakt, że nie było możliwe zapewnienie pełnego pokoju w Europie - mówił Władimir Putin
**Każda współpraca z ekstremizmem, nazizmem, doprowadziła do tragedii.Wysiłki podejmowane w latach 1934-39, by uspokoić nazistów, były nie do zaakceptowania z moralnego punktu widzenia. Kombinacja tych faktów doprowadziła do wybuchu wojny. Do takich błędów trzeba się przyznać, nasza strona to uczyniła. Duma potępiła pakt Ribbentrop-Mołotow, liczymy że inne kraje potępią inne fakty nie tylko deklaracjami politycznymi.

Dzięki mojemu krajowi jest możliwość ustalania nowego ładu w Europie bez podziału, bez rzeczywistych i wirtualnych Murów Berlińskich. Mam nadzieję, że jest możliwa budowaa partnerstwa z Rosją w oparciu o współpracę.
Godz. 16.14
- Nigdy więcej wojny! - zakończył swoje przemówienie Tusk. Teraz głos zabrała kanclerz Niemiec, Angela Merkel.
Godz. 16.06
Donald Tusk
wspomina wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Zarówno Polaków, Żydów, Niemców i Rosjanów.

- Mówię o tym, bo wszyscy jesteśmy głęboko przekonani, że pamięć o tych okrucieństwach jest być może najważniejszą, najskuteczniejszą tarczą przeciw okrucieństwom kolejnej wojny. Nikt na świecie, kto będzie pamietał o tych wydarzeniach z 1 września z Gdańska, nie zrobi niczego, żeby ten koszmar powrócił - mówi Donald Tusk.
Godz. 16.03
Donald Tusk:
- Dlaczego tu i teraz, a nie gdzie indziej i kiedy indziej zebrali się przywódcy Europy? Dlaczego w Gdańsku, 1 września zebrali się przywódcy Polski z lat dawniejszych? Dlaczego tu spotkali się kombatanci i ludzie młodzi? Bo w Gdańsku, 1 września zaczęła się największa tragedia w dziejach ludzkości, a tę tragedię i jej znaki o globalnym wymiarze, są tutaj w zasięgu wzroku**- rozpoczął swoje przemówienie Donald Tusk.
Godz. 15.50
Jerzy Buzek: **Zbrodnie nazistowskie i komunistyczne kwalifikują się jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Nie możemy dopuścić, by miały one miejsce znowu. Z szacunku dla tych, co ginęli, musimy iść dalej, śladami Roberta Schumana, ojca założyciela zjednoczonej Europy. Unia to ogromna wartość, potrzebujemy współpracy z Rosją, USA, to że jesteśmy tu razem to wielka wartość

Godz. 15.00
Lech Kaczyński:

Dziś 70 rocznica wybuchu najstraszniejszych z wojen, II wojny światowej. Jesteśmy na Westerplatte symbolu bohaterskiego oporu przeciwko silniejszemu przeciwnikowi. Kilkaset kilometrów stąd jest Wieluń, miasto, na które spadły pierwsze bomby. To symbol totalnego charakteru tej wojny, minęły już dwa pokolenia, ale ta wojna wymaga dalszej refleksji. Pozostaje pytanie, co było przyczyną tej wojny?. Niewątpliwie były to totalitaryzmy, a nawet szowinizm.

Traktat Wersalski potwierdził niepodległość mojego kraju, ale nie tylko… Finlandii, Łotwy, Estonii, Węgier, Czechosłowacji, późniejszej Jugosławii, Słowenii i Chorwacji. Ten traktat uznał zasadę niezależności narodów. Uznał też w sposób jednoznaczny prawa mniejszości. Nie okazał się trwały z wielu powodów, ale pierwszym z nich były powstające wtedy obozy totalitarne, a przede wszystkim III Rzeczy, która głosiła ideologie agresywną, odwetową, która zaprzeczała całemu dorobkowi europejskiej cywilizacji.

Przez kilka lat usiłowano z tym totalitaryzmem paktować. Usiłowały paktować Francja i  Wielka Brytania. Zawarliśmy pakt o nieagresji, również z ZSRR). To był akt konieczny. W żadnym wypadku nie można go porównywać z paktem Ribbentrop-Mołotow, który (podpisany 23 sierpnia 1939 roku) nie był tylko paktem o nieagresji. To był pakt o podziale wpływów w dużej części Europy.

To wielka nauka dla całej współczesnej Europy i świata. Rok po Monachium wybuchła wojna. Poprzedził go pakt Ribbentrop-Mołotow. To nie był tylko pakt o nieagresji, ale także o podziale wpływów w dużej części Europy. Polska miała prozycje przystąpienia do paktu antykominternowskiego i wspólnego marszu na Wschód, ale go odrzuciła. Przebieg września i października 1939 jest znany. Wojna skończyła się klęską, bo musiała się skończyć. Przyszły lata okupacji, w mojej ojczyźnie życie oddało 5,5-5,8 mln ludności polskiej i żydowskiej, na świecie 50 mln, doszło do zbrodni Holocaustu.

Katyń wymaga chwili refleksji. Nie ze względu na fakty, ale na przyczyny. Dlaczego na kilkadziesiąt tysięcy oficerów polskiej policji, armii i korpusu ochrony pogranicza wydano taki wyrok? To był efekt zemsty. To miała być zemsta za rok 1920. Za to, że Polska zdołała wtedy odeprzeć agresję (sowiecką). Można powiedzieć, że to komunizm. W tym przypadku to jednak nie komunizm, a szowinizm.

Polska miała propozycję przystąpienia do paktu antykominternowskiego i sugestię wspólnego marszu na Wschód, ale tę propozycję odrzuciła i dochowała swoich sojuszniczych zobowiązań". Na koniec przemówienia poruszył jeszcze kwestię "prawdy”

Ona często bywa bolesna. Ale ujawnić muszą ją zarówno zwycięzcy, jak i pokonani. (...) Bo prawda jest jedna. Zdaniem nas, chrześcijan, nawet najgorsza wyzwala, a nie niewoli. (...) Mamy prawo dostępu do prawdy i z tego zrezygnować nigdy nie możemy. Głęboko wierzę, że Europa idzie właśnie w tym kierunku. My do swoich grzechów przyznać się potrafimy. Trzeba potrafić przyznać się do grzechu i nie stawiać w jednej płaszczyźnie mordu na 30 tysiącach polskich oficerów z epidemią tyfusu. To nie jest droga do pojednania


Godz. 14.48
Przypłynął statek z ministrami polskiego rządu
Godz. **
14.33 Na Westerplatte przypłynął katamaran z 20 burmistrzami Miast Symboli II wojny, którzy uczestniczyli w zakończonej trzy godziny temu konferencji w Dworze Artusa.
Godz. 12.40Powale Przedmiejskie stoi w korku. Prawdopodobnie w tej chwili premierzy Putin i Tusk jadą na Westerplatte.
Aktualizacja, godz. 10.00**
Donald Tusk spotkał się z Władimirem Putinem w Sopocie. Rozmowa trwała ok. 20 minut i nie odbyła się w hotelu Sheraton, jak zaplanowano wcześniej, ale na Molo w Sopocie. Teraz premierzy Polski i Rosji udają się do hotelu, w którym o godz. 10.50 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem obu premierów.


Aktualizacja,** godz. 8.00**
Obchody rozpoczęły się o godz. 4.45. Pod pomnikiem Westerplatte zgromadzili się politycy, żołnierze i kombatanci. Wszyscy, by oddać hołd bohaterską walkę, która rozpoczęła się równo siedemdziesiąt lat temu.

Niestety z bliska obchody mogła oglądać tylko garstka osób (głównie wspomniani politycy - gdańscy i krajowi). Wszyscy pozostali, którym udało się otrzymać specjalne zaproszenie, całość oglądali na dużym telebimem u zbocza wzgórza z pomnikiem.

Jako pierwszy głos zabrał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który przywitał wszystkich zgromadzonych i podkreślił heroizm obrońców Westerplatte. Kolejnym mówiącym był prezydent Polski, Lech Kaczyński.

- Józef Beck powiedział w lipcu 1939, że Polska będzie walczyła o pokój i my walczyliśmy ten pokój - mówił prezydent Polski. - Wojna została wygrana, ale tak naprawdę myśmy tej wojny nie wygrali, bo przyszedł komunizm. Ale nie umniejsza to zasług obrońców Westerplatte - zapewnił Lech Kaczyński.

Po nim przemówił prezes Rady Ministrów, blisko związany z Gdańskiem, Donald Tusk. - My gdańszczanie od wielu lat się tu spotykamy, by czcić ten dzień, po to, aby pamiętać o bohaterach Westerplatte, żołnierzach, którzy wielokrotnie dawali przykład. A my, póki żyjemy będziemy się spotykali pod Westerplatte - mówił premier.

Swoje słowa przekazali także abp. Stanisław Głódź oraz Ignacy Skowron, jeden z obrońców Westerplatte. Następnie goście złożyli wieńce pod pomnikiem a o godz. 6.20 Tusk podpisał akt erekcyjny pod przyszłe muzeum II wojny światowej i otworzył wystawę "Westerplatte: kurort - bastion - symbol".

**Raport:

Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku

**

1 września 2009 w Gdańsku i Sopocie

godz. 9:00 -
(wstęp wyłącznie na zaproszenie) - Międzynarodowa Konferencja Burmistrzów Miast Symboli II Wojny Światowej z udziałem przedstawicieli Światowego Zjazdu Kombatantów oraz uczniów zrzeszonych w Klubie Szkół Westerplatte - Dwór Artusa
godz. 9.25 powitanie premiera Władimira Putina przez premiera Donalda Tuska - Plac Zdrojowy, przed fontanną
godz. 9.30 spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Władimirem Putinem - hotel Sheraton
godz. 10.00 rozmowy plenarne pod współprzewodnictwem premiera Donalda Tuska i premiera Władimira Pupina - hotel Sheraton
godz. 10.50 wspólna konferencja prasowa Donalda Tuska i Wladimira Putina- hotel Sheraton
11:00 (wstęp wolny) - Otwarcie wystawy plenerowej poświęconej miastom, które w sposób szczególny zapisały się w trakcie wojennej zawieruchy. Droga Królewska na Gdańskiej Starówce - ul. Długi Targ
godz. 11.35 przejście Tuska i Putina promenadą do hotelu Grand - aleja Franciszka Mamuszki

godz. 12:00 polowa Msza Święta koncelebrowana przez Metropolitę Gdańskiego J.E.ks. Abpa Sławoja Leszka Głódzia pod budynkiem Poczty Polskiej w Gdańsku - Prezydenta RP reprezentuje Szef Kancelarii Prezydenta RP, Władysław Stasiak.
godz. 15:00 Centralne uroczystości rocznicowe na Westerplatte, z udziałem najwyższych władz państwowych RP i gości zagranicznych.(wstęp wyłącznie na zaproszenie/identyfikator)

godz. 15:30 rozpoczęcie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Westerplatte

godz. 16.00Rozpalenie Zniczy Pamięci

ok. godz. 17:00 zakończenie uroczystości na Westerplatte

godz. 20:00 (wstęp na zaproszenie/bilet) Koncert "Requiem wojenne" Benjamina Brittena. Bazylika Mariacka
godz. 22:00 (wstęp wolny) Wideo instalacja pod tytułem "City on Fire - Holy Trinity on Fire". Kościół Św. Trójcy w Gdańsku

Śledź przebieg walk Obrony Westerplatte 70 lat później. Więcej informacji o projekcie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto