Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10. Noc w Instytucie Lotnictwa. Samoloty, śmigłowce, symulatory lotów i otwarte laboratoria

Redakcja
Noc w Instytucie Lotnictwa 2019
Noc w Instytucie Lotnictwa 2019 Szymon Starnawski / archiwum
Tajemnice Kosmosu - to motyw tegorocznej, 10. edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa. Wydarzenie to jest nie lada gratką dla fanów latania, techniki i edukacji. Co roku wydarzenie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Dalsza część artykułu poniżej.

Noc w Instytucie Lotnictwa to niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie lotniczo-edukacyjne, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy i okolic. Ubiegłoroczną edycję odwiedziło ponad 43 tys. osób.

10. Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 11 października w godz. 17 - 23 w siedzibie Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa w Warszawie (al. Krakowska 110/114). Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będą tajemnice kosmosu.

Gościem specjalnym imprezy będzie Artur Chmielewski – polski inżynier, menedżer misji kosmicznych, pracujący w kalifornijskim ośrodku Jet Propulsion Laboratory – NASA, który podzieli się szczegółami swojej pracy w ramach słynnego projektu Rosetta oraz przy misjach Galileo, Ulysses i Cassini-Huygens, a także obecnych misjach organizowanych przez amerykańską agencję kosmiczną.

O kosmicznej rewolucji w wykonaniu SpaceX opowie natomiast znany popularyzator nauki, Karol Wójcicki. Goście wykładu dowiedzą się w jaki sposób zmienia się nasze myślenie o lotach kosmicznych oraz jak przełożą się one na naszą rzeczywistość w najbliższym czasie.

– Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się zgromadzić w tym roku tak wielu wspaniałych prelegentów oraz wystawców, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami oraz pasją związaną z kosmosem. Będziemy gościć pasjonatów ze studenckich kół naukowych, uczelni technicznych oraz wielu instytucji, jak Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN czy Centrum Nauki Kopernik. Pokażemy polski wkład w eksplorację przestrzeni kosmicznej oraz sukcesy polskich inżynierów m.in. w projektowaniu rakiet, łazików marsjańskich czy sond kosmicznych. W tym roku oferta dla fanów kosmosu jest naprawdę szeroka, a co najważniejsze, dostosowana do gości w każdym wieku – opowiada Magda Wiejacha, organizatorka Nocy.

Na najmłodszych pasjonatów podniebnych aktrakcji czekać będzie m.in. wystawa pojazdów kosmicznych zbudowanych z klocków, nocne obserwacje nieba przez teleskop, warsztaty z kodowania przy pomocy edurobotów oraz liczne warsztaty i gry.

Zgodnie z motywem przewodnim imprezy, odwiedzający będą mogli zobaczyć… przedstawicieli obcych cywilizacji – Predatora, Aliena oraz Transformersa, którzy będą czekać na śmiałków w różnych zakamarkach instytutu.

Zobacz również: Noc w Instytucie Lotnictwa. Samoloty, śmigłowce i kosmonauci! [ZDJĘCIA]

Noc w Instytucie Lotnictwa. Samoloty, śmigłowce i kosmonauci! [ZDJĘCIA] 

Zobaczcie też: Bubbles Bar - szampana można otwierać szablą i łączyć go z kaszanką. No bo kto wam zabroni?

Noc w Instytucie Lotnictwa. Samoloty, śmigłowce i kosmonauci...

Podczas wydarzenia nie zabraknie też samolotów oraz śmigłowców. Na wystawie statycznej zaprezentują się m.in.:

  • najbardziej znany samolot bojowy Polskich Sił Powietrznych – F-16, który zademonstruje zespół F-16 Tiger Demo Team Poland związany z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny
  • samolot transportowy CASA C-295M
  • samolot transportowo-pasażerski An-28TD
  • samolot transportowy M-28B/PT
  • PZL-130 Orlik
  • CCAF/NAA T-6 Harvard i Chipmunk
  • AT-3
  • Cessna Caravan
  • An-2
  • liczne śmigłowce wojskowe i cywilne: W-3WA Sokół SAR, Mi-17, Mi-8, Mi-2, Robinson R-44
  • wiatrakowce, szybowce, motoszybowce, motoparalotnie

Imprezę wzbogacą także liczne pokazy dynamiczne – w tym roku ryk silników będzie można usłyszeć kilkakrotnie w trakcie całego wydarzenia. Harmonogram pokazów obejmuje trzykrotne odpalenie silnika odrzutowego samolotu TS-11 Iskra, dwukrotne uruchomienie historycznego silnika z okresu II wojny światowej P&W 1340 zabytkowego samolotu T-6 Harvard.

Fanów lotnictwa zainteresuje także bogata oferta symulatorów lotu oraz wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym będzie można zasiąść m.in. za sterami samolotu pasażerskiego A320 (największy w Polsce symulator, JetZone24), najnowocześniejszego myśliwca F-35 (Pratt&Whitney) oraz zajrzeć do wnętrza samolotu Dreamliner (LS Airport Services).

Ta jedyna noc w roku będzie też okazją do zwiedzenia niedostępnych na co dzień laboratoriów Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa – m.in. laboratorium materiałoznawstwa, gdzie prowadzone są testy silników komercyjnych, turbin gazowych, parowych i wiatrowych, sprężarek tłokowych i elementów pokryć dla przemysłu lotniczego, energetycznego i wydobywczego oraz laboratorium wymiany ciepła i mechaniki płynów.

Na imprezę będzie można dojechać specjalnie oznakowanym, historycznym tramwajem, który będzie kursował od placu Starynkiewicza do przystanku P+R Al. Krakowska w godzinach 16:30 - 23. Przejazd dla uczestników imprezy będzie bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto