Żuraw wieżowy jest jedną z największych maszyn używanych w procesie budowy. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest podwyższanie go wraz ze zwiększającą się wysokością budynku. Maszyny przeznaczone są do transportu ciężkich prefabrykatów, betonu, stali i innych materiałów w dowolne miejsca na placu budowy.
Czytaj także: Tusk: sprawy Stadionu Narodowego zostaną precyzyjnie przeanalizowane
Na Placu Unii Lubelskiej pracuje aktualnie pięć żurawi podobnej wysokości. W najbardziej zaawansowanej fazie robót, przy powstawaniu 90-metrowej wieży, dwie maszyny osiągną wysokość po 100 metrów każda. - Żuraw o największym zasięgu pracuje na obszarze o promieniu 45 metrów. Zakres pozostałych maszyn to 40 i 35 metrów. Maksymalny udźwig najpotężniejszego żurawia wynosi 12,5 tony przy trzonie i 2,5 tony na końcu ramienia – wyjaśniają inwestorzy.
Aby zapewnić stabilność żurawiom o tak dużym udźwigu, osadzono je głęboko w płycie fundamentowej Placu Unii. Po zakończeniu prac maszyny zostaną „odcięte” powyżej linii betonu, a fragmenty ich stalowych konstrukcji na zawsze pozostaną w fundamentach budynku.
Zakończenie prac budowlanych i otwarcie Placu Unii przewidziano na październik 2013 roku.
Plac Unii będzie kompleksem trzech obiektów połączonych szklanym dachem na wysokości trzydziestu metrów nad ziemią. Spomiędzy dwóch sześciokondygnacyjnych budynków, stojących wzdłuż ulic Boya-Żeleńskiego i Puławskiej, wyrośnie dominanta 90-metrowego wieżowca, inspirowanego architekturą jednego z pierwszych na świecie drapaczy chmur.
Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?