101. rocznica Bitwy Warszawskiej. W Ossowie i Wołominie upamiętniono zwycięstwo nad bolszewikami

Materiał informacyjny Powiatu Wołomińskiego
Udostępnij:

W miniony weekend w całej Polsce odbywały się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej - 18. przełomowej bitwy w historii świata, która zadecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej. Również w Ossowie i Wołominie, jak co roku, zorganizowanych zostało wiele wydarzeń, aby uczcić zwycięstwo nad bolszewikami oraz oddać hołd wszystkim walczącym i poległym.

Pierwsze uroczystości rozpoczęły się już w piątek, 13 sierpnia. Wieczorem odprawiono uroczystą mszę świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie. Po nabożeństwie w świątyni odbył się koncert ‘’W hołdzie Bohaterom 1920 roku’’.

W sobotę, przededniu 101. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, na polach w Ossowie zorganizowano piknik wojskowy pod hasłem ‘’Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej’’ objęty patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Uczestnicy wydarzenia mogli z bliska obejrzeć nowoczesny sprzęt wojskowy m.in. czołgi Leopard i opancerzone pojazdy MRA, spotkać się z historykami, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat bitwy, skosztować wojskowej kuchni oraz porozmawiać z żołnierzami, zachęcającymi do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Do wspólnego świętowania włączyli się również żołnierze-sportowcy, którzy w Tokio walczyli o medale dla Polski.

Natomiast wieczorem odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. Przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie odsłonięto popiersie ks. płk. Jana Osińskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w tragedii smoleńskiej. W miejscu, w którym toczyły się walki w 1920 roku, odczytany został Apel Poległych, a przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki złożono wieńce.

Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę, w Święto Wojska Polskiego, modlitwą przy krzyżu ks. Skorupki oraz złożeniem wieńców pod jego pomnikiem przy miejscowej szkole. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, celebrowana przez Biskupa Romualda Kamińskiego, po której odczytano Apel Poległych i złożono wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku.

Gwóźdź programu zaplanowano w południe - o godz. 12.30 odbyła się widowiskowa rekonstrukcja historycznego zwycięstwa polskich oddziałów nad bolszewikami na błoniach Ossowa. W ubiegłym roku nie zorganizowano rekonstrukcji ze względu na obostrzenia sanitarne, w tym roku udało się jednak pokazać, jak po trudnej walce polskie oddziały pokonały Armię Czerwoną i zatrzymały jej pochód na Europę. Inscenizacja, w której wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, jak zwykle cieszyła się dużą popularnością. Widowisko przyciągnęło widzów nie tylko z naszego kraju, ale również z zagranicy. Nic dziwnego - jest to żywa lekcja historii dla dzieci i dorosłych, z rekonstruktorami wiernie naśladującymi żołnierzy, strzałami i widowiskowymi wybuchami. Po inscenizacji zaprezentowano pokaz walki jazdy Siemiona Budionnego i polskich kawalerzystów.

Uroczystości zakończył festyn z atrakcjami dla całych rodzin.

Uroczyste obchody rocznicowe organizowane przez Powiat Wołomiński zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie