Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

104 nowe miejsca pracy w Toruniu

redakcja
redakcja
redakcja
Innowacyjny projekt i 104 miejsca pracy - to plany spółki Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina, która jako pierwsza wejdzie do strefy ekonomicznej na terenach Elany.

7,2 hektary - tyle gruntów na początek wejdzie do strefy ekonomicznej, która powstanie na terenie toruńskiej Elany. Radni w czwartek mają wyrazić zgodę na jej powołanie. Prezydencki projekt uchwały w tej sprawie trafił już do proponowanego porządku obrad czwartkowej sesji Rady Miasta. Podstrefa ekonomiczna wejdzie w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w naszym regionie włączyła grunty m.in. w Grudziądzu, Świeciu i podtoruńskim Ostaszewie, gdzie powstał Crystal Park. Toruńska strefa na początek obejmie 7,2 ha gruntów, które są w użytkowaniu wieczystym fabryki wchodzącej w skład Grupy Boryszew SA. Na tym terenie stoi budynek produkcyjny.
Na razie jedna firma?
Elana rozpoczęła zabiegi o włączenie terenów do PSSE w 2007 r. Według zapowiedzi z lutego br. wejdą do niej dwie firmy, które zainwestują co najmniej 40 mln zł i zatrudnią 60 osób. - Jest zielone światło dla strefy w Toruniu - usłyszeliśmy miesiąc temu od Teresy Kamińskiej, prezes PSSE. - Mogę już powiedzieć, że to pewne na 99,9 proc.
W uzasadnieniu uchwały mowa jest jednak tylko o jednej spółce Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina, która zamierza zrealizować na 7 ha uruchomić "produkcję nowoczesnych przewodów napowietrznych ze stopów aluminiowych o specjalnych konstrukcjach przeznaczonych dla potrzeb energetyki”. NPA Skawina - podobnie jak Elana - należy do Grupy Kapitałowej Boryszew. Zakłady w Skawinie powstały w 1954 r. Przez wiele lat funkcjonowały pod nazwą Huta Aluminium Skawina. Spółka jest jednym z największych producentów walcówki, drutu i żył aluminiowych w kraju.
Firma zamierza w naszym mieście zatrudnić 104 osoby. Pracę otrzymają m.in. zwalniani w wyniku restrukturyzacji pracownicy Elany. Jak się dowiedzieliśmy, nie będzie to produkcja uciążliwa dla środowiska i okolicznych mieszkańców. PSSE zapowiedziała, że weźmie patronat nad pozostałymi gruntami Elany, żeby fabryka łatwiej mogła znaleźć kolejnych inwestorów.
Jest, gdzie inwestować
Zakład dysponuje potężnym, ok. 160-hektarowym kompleksem nieruchomości. To nie wszystko. Elana oferuje też dla firm dodatkowe usługi m.in. informatyczne, telekomunikacyjne, obsługę logistyczną, powierzchnie magazynowe, ochronę obiektów oraz media np. parę technologiczną i wodę procesową.
Dlaczego konieczna jest opinia Rady Miasta? Wymagają tego ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych. Każdy wniosek o rozszerzenie strefy jest składany przez zarząd SSE do Rady Ministrów. Musi on jednak uzyskać również opinię zarządu województwa oraz zgodę rady gminy. "Dotychczasowe kontakty z inwestorami potwierdzają, że włączanie terenów do specjalnej strefy ekonomicznej i wynikające z tego ulgi oraz preferencje podatkowe stanowią ważny czynnik wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej Torunia. Ponadto staną się źródłem nowych inwestycji, co korzystnie wpłynie na aktywizację gospodarczą i zwiększenie liczby przedsiębiorstw inwestujących na terenie Torunia” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
 
Fot. Lech Kamiński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto