Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada będziemy świętować radośnie

Krzysztof Jóźwiak
(© Robert Kowalski)
(© Robert Kowalski)
Święto Niepodległości w Warszawie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Warto wybrać się na którąś z licznych imprez organizowanych przez urząd miasta, Wojsko Polskie czy muzea: Historii Polski i Wojska Polskiego.

Święto Niepodległości w Warszawie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Warto wybrać się na którąś z licznych imprez organizowanych przez urząd miasta, Wojsko Polskie czy muzea: Historii Polski i Wojska Polskiego.

Na Dworcu Centralnym powitamy komendanta Józefa Piłsudskiego, Traktem Królewskim maszerować będą oddziały wojskowe, a na festynie w Muzeum Wojska Polskiego obejrzymy nowe wystawy i dotkniemy autentycznych eksponatów.

Muzeum Historii Polski zaprasza m.in. na grę miejską opartą na zagadce kryminalnej z lat 30. XX wieku i na koncert na Krakowskim Przedmieściu.

Na szczęście w przeszłość odeszły smutne oficjalne obchody Święta Niepodległości obserwowane zwykle przez niewielką grupkę ludzi. Co roku 11 listopada przybywa ciekawych imprez, na których warszawiacy mogą miło spędzić wolny czas. Rok temu na ulicach stolicy bawiło się ponad 120 tys. osób. Teraz program obchodów jest jeszcze bogatszy, więc rekord może zostać pobity.

Już od 8 listopada ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj, w którym posłuchamy pieśni legionowych i zapoznamy się z programem uroczystości. Rankiem, 10 listopada na ulice stolicy wyjdzie wojsko.

Ale tylko po to, aby pochwalić się swoim nowoczesnym sprzętem. Na parkingu przy Giełdzie Papierów Wartościowych u zbiegu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu stanie miasteczko wojskowe. Dużą atrakcją będzie prawdziwy iracki checkpoint, czyli wojskowy punkt kontrolny. Tuż obok, w Muzeum Wojska Polskiego zostanie tego dnia otwarta wystawa opowiadająca o Legionach Polskich.

11 listopada, o godz. 10 na peronie Dworca Centralnego powitamy komendanta Józefa Piłsudskiego przybyłego do Warszawy z twierdzy magdeburskiej. W hali głównej przyszły marszałek Polski spotka się z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem. W rolę Piłsudskiego jak co roku wcieli się aktor Janusz Zakrzański.

O godz. 12 na pl. Piłsudskiego rozpoczną się oficjalne uroczystości - uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i składanie kwiatów. Następnie z placu Piłsudskiego wyruszy barwna parada wojskowa. Kilkuset rekonstruktorów w historycznych polskich mundurach, z zabytkową bronią, wspólnie z jednostkami reprezentacyjnymi Wojska Polskiego przedefiluje na dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego.

Od godz. 12 muzeum zaprasza na festyn, na którym zobaczymy prezentację oryginalnych eksponatów muzealnych. - Chcemy pokazać nasze zbiory bez pośrednictwa gablot, aby kontakt z historią był jak najbliższy - zapowiada Roman Matuszewski z Muzeum Wojska Polskiego.

W tym roku zobaczymy pełny zestaw uzbrojenia kawalerii. Każdy będzie mógł chwycić dłonią szablę kawaleryjską o wzorze 1917. - Będzie także niespodzianka. Po raz pierwszy zaprezentujemy odrestaurowaną, polską tankietkę TKS - dodaje.

Muzeum pokaże także współczesny sprzęt bojowy m.in. samoloty MiG-29 i SU-22 i śmigłowiec Mi-8. Swoje umiejętności strzeleckie sprawdzimy na elektronicznej strzelnicy. Imprezę w MWP zakończy o godz. 19 pokaz sztucznych ogni.

Ci, w których militaria nie budzą dreszczu emocji, mogą w tym samym czasie wziąć udział w grze miejskiej organizowanej przez Muzeum Historii Polski. - Scenariusz gry "Tajemnica brylantu", która rozpocznie się o godz. 12 w Pałacu Staszica, będzie opierał się na historii autentycznej kradzieży dokonanej w Warszawie 28 stycznia 1931 roku.

Złodziej zrabował dwudziestokaratowy brylant należący do Walerii Kaweckiej, gwiazdy operetki warszawskiej - opowiada Katarzyna Kacprzak z Muzeum Historii Polski. Swoistym przewodnikiem zawierającym wskazówki do gry będzie "Jednodniówka" stylizowana na gazetę z 11 listopada 1918 r. Uczestnicy zabawy odwiedzą takie miejsca jak Pałac Staszica, Ambasada Brytyjska czy Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Jedną z nagród będzie wejściówka na wystawę, która o godz. 19 zostanie otwarta w Zamku Królewskim. - To pierwsza przekrojowa wystawa prezentująca okres dwudziestolecia międzywojennego. Będzie tam trochę polityki, m.in. archiwalne dokumenty, ale także eksponaty i multimedia związane z kulturą, ekonomią, kinem czy modą tamtego okresu. Pokażemy także unikatowe kroniki amerykańskie sprowadzone z Waszyngtonu - mówi Kacprzak.

Obchody Święta Niepodległości to także koncerty dla młodzieży - o godz. 17 w Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się występ zespołów Rocaway, Jackknife i Mr. Pollack, a godz. 19.30 w namiocie ustawionym przed kościołem św. Anny zagra trio Leszka Możdżera: artysta wystąpi ze szwedzkim kontrabasistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem i wirtuozem perkusji z Izraela Zoharem Fresco.

Bez samochodu
Z powodu obchodów Święta Niepodległości czekają nas duże ograniczenia w ruchu.

7 listopada nie zaparkujemy na ul. Królewskiej wzdłuż Ogrodu Saskiego. 10 i 11 listopada nie zostawimy auta m.in. na Królewskiej, Wierzbowej, Moliera, pl. Małachowskiego, Senatorskiej, pl. Piłsudskiego, Niecałej, Podwalu, Piekarskiej, Zapiecku, Świętojańskiej, Karasia, 3 Maja, Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie i pl. Trzech Krzyży.

Od 10 do 12 listopada nie wjedziemy samochodem na ul. Prusa, Grzybowską (od przystanku Mennica I do al. Jana Pawła II) i Ciepłą, a 11 listopada dodatkowo na Królewską, Wierzbową, Moliera, Tokarzewskiego - Karaszewicza, Senatorską i Ossolińskich. Rok temu paradę z okazji Święta Niepodległości oglądało na ulicach stolicy ponad 120 tys. warszawiaków

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto