Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Warszawie pod znakiem manifestacji

nataliaszczepanik
nataliaszczepanik
Przez centrum Warszawy przejdzie defilada historyczna, przebiegną zawodnicy Biegu Niepodległości, a także przemaszerują grupy manifestujących. Ruch będzie znacznie utrudniony.

Co najmniej 10 demonstracji, manifestacji i marszy

Poza uroczystościami na terenie Warszawy odbędzie się też co najmniej dziesięć manifestacji, demonstracji i marszy, które zostały zarejestrowane w urzędzie miasta na 11 listopada. W zgłoszonych zgromadzeniach weźmie udział od 20 do 1000 osób.

Tylko dwie ze zgłoszonych manifestacji są firmowane oficjalną nazwą organizacji: Obóz Narodowo-Radykalny i Falenickie Towarzystwo Kulturalne. Pozostałe zostały zarejestrowane przez osoby prywatne, jednak wszystko wskazuje na to, że będą to przede wszystkim kontrmanifestacje dla Niepodległościowego Marszu ONR-u.

- Wśród zarejestrowanych zgromadzeń: trzy mają na celu uczczenie Święta Niepodległości, cztery dotyczą protestów przeciwko faszyzmowi i ksenofobii, celem dwóch jest zamanifestowanie poparcia na rzecz pokoju i tolerancji, kolejne organizowane jest pod hasłem "Kobiety a niepodległość" – informuje Magda Łań z Wydziału Prasowego m.st. Warszawy. - W związku z tym, że tego dnia dochodzi jeszcze defilada historyczna na Trakcie Królewskim należy się liczyć z bardzo dużymi utrudnieniami w ruchu w centrum miasta, zarówno na trasach przemarszów jak i ulicach poprzecznych – dodaje.

Manifestacje i kontrmanifestacje

ONR zgłosiło udział 500 osób, które przejdą ulicami Warszawy trasą: Plac Zamkowy, ulice Senatorska, Marszałkowska, Piękna, Aleje Ujazdowskie do pomnika Romana Dmowskiego na placu na Rozdrożu. Marsz ma rozpocząć się o 14.30 a zakończyć około 17.00. Konkurencyjny marsz w tych samych godzinach i na tej samej trasie zgłosiła też osoba prywatna.
Na swojej trasie narodowcy spotkają kontrmanifestujących:
- na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej (godz. 12- 20)
- na skrzyżowaniu Senatorskiej i Miodowej (godz. 11-20)
- przy Krakowskim Przedmieściu 79 (godz. 12-18)

Pozostałe manifestacje odbędą się:
- na skrzyżowaniu ul. Długiej i Barokowej (w godz. 11-18)
- na Krakowskim Przedmieściu 26/28, pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego (godz. 13.30 - 18.30)
- pl. Na Rozdrożu, przed pomnikiem R. Dmowskiego (godz. 12–19)
- ul. Bartoszycka - Wawer (przemarsz ulicami Bartoszycką, Filmową, Frenkla do Patriotów) (godz. 16.00 - 18.30)
- ul. Kijowska przy dworcu PKP Warszawa Wschodnia (przemarsz ulicami: Kijowska, Targowa,11 listopada do ul. Szwedzkiej) (godz. 15.00 - 19.00)

Manifestacje organizowane przez Obóz Narodowo-Radykalny budzą zazwyczaj duże emocje. Zeszłoroczny marsz ONR-u z okazji Święta Niepodległości zakończył się wszczęciem postępowania w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych. Kontrowersyjne hasła głoszone przez tę organizacje są jednym z powodów, dla których w tym roku kontrmanifestacji jest tak wiele.

Defilada historyczna

Jak co roku po oficjalnych państwowych uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza o 13.30 rozpocznie się defilada historyczna z udziałem pododdziałów Wojska Polskiego i grup rekonstrukcji historycznych. Zaprezentowane zostaną umundurowanie i uzbrojenie z lat 1920-1945, samochody wojskowe i kawaleria. Przemarsz rozpocznie się na placu Piłsudskiego, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i ok. 14.30 dotrze do Muzeum Wojska Polskiego.

Dotknij Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

W Muzeum Wojska Polskiego zorganizowano z kolei atrakcje historyczno-edukacyjne pt.: „Dotknij Niepodległości”. Od godz. 13.30 odwiedzający będą mogli zobaczyć współczesny i historyczny sprzęt wojskowy, broń oraz filmy. W namiocie ustawionym na dziedzińcu muzeum o godz.16.00 odbędzie się spotkanie z twórcami filmu ,,Bitwa Warszawska 1920" - pierwszej polskiej produkcji nakręconej w technice 3D. Będą tam też wyświetlane fragmenty filmu i zaprezentowany zostanie sprzęt historyczny użyty w produkcji.

XXII Bieg Niepodległości - Czas bohaterów

O 12.00 na starcie na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Stawki ustawią się uczestnicy XXII Biegu Niepodległości. Pod hasłem ,,Czas bohaterów" zawodnicy ubrani w białe i czerwone koszulki pobiegną ulicami Warszawy tworząc żywą flagę. Każdy z nich może umieścić na koszulce nazwisko bohatera, którego pamięć chce szczególnie uczcić. Trasa biegu to ul. Stawki, al. Jana Pawła II, następnie al. Niepodległości do ul. Rakowieckiej i z powrotem przeciwległym pasem jezdni al. Niepodległości i al. Jana Pawła w okolice ul. Stawki.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto