12 milionów złotych unijnego dofinansowania dla Warszawy. Przekazano środki dla trzech realizowanych projektów

Michał Skorupka
Michał Skorupka
12 mln złotych unijnego dofinansowania dla Warszawy. Środki dla trzech projektów
12 mln złotych unijnego dofinansowania dla Warszawy. Środki dla trzech projektów Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy poinformował o podpisaniu umowy o dofinansowanie dla trzech realizowanych przedsięwzięć. Środki przekazano dla Pałacyku Konopackiego, Teatru Baj oraz projektu związanego z opieką zdrowotną podczas pandemii koronawirusa.

12 milionów złotych. Dziś podpisaliśmy umowy na dokładnie taką kwotę unijnego dofinansowania dla Warszawy - poinformowały na Twiterze władze stolicy.

Najwięcej, bo aż 6 milionów złotych otrzymał projekt "Zwiększenie zdolności systemu opieki zdrowotnej na terenie m.st. Warszawy w walce z wirusem SARS-CoV-2". W jego ramach zakupiono sprzęt medyczny dla trzech warszawskich szpitali: Szpitala Solec, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Wolskiego. Ponadto w dwóch ostatnich placówkach zostały dofinansowane kontenery medyczne, przeznaczone do opieki nad osobami zgłaszającymi się po pomoc do szpitala z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Jak informują władze stolicy, fundusze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowy podpisywali dziś wicemarszałek Wiesław Raboszuk, zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski oraz dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Maciej Fijałkowski.

Głównym celem projektu jest zwiększenie potencjału podmiotów leczniczych na terenie miasta, by ratować zdrowie i życie pacjentów zarażonych wirusem. Dzieje się to poprzez zakup sprzętu i innych środków, niezbędnych do walki z epidemią. Pacjenci, którzy ciężko przechodzą COVID-19, korzystają już z 30 w pełni wyposażonych stanowisk dla oddziałów intensywnej terapii - mówił zastępca prezydenta Michał Olszewski.

Wśród zakupionych sprzętów należy wymienić m.in. respiratory stacjonarne z kompresorem, stacje pomp infuzyjnych 6+1, aparaty do terapii nerkozastępczej z podgrzewaczem, łóżka OIT, kardiomonitory, EKG, ssaki akumulatorowe i elektryczne z wózkiem, urządzenia i systemy do biodekontaminacji, defibrylator, ultrasonograf i system kardiomonitorujący.

Modernizacja zabytkowego budynku na Pradze

Kolejny projekt, który otrzymał dofinansowanie to "Modernizacja zabytkowego budynku Pałacyku Konopackiego i jego otoczenia w celu aktywizacji społecznej i gospodarczej warszawskiej Pragi”.

Modernizacja zabytkowego budynku przy ul. Strzeleckiej oraz zagospodarowanie jego otoczenia wpływa bezpośrednio na tę część miasta. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia z funduszy UE wynosi 5 mln zł - informują władze Warszawy.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta, remont pałacyku został zakończony, a sama inwestycja jest jednym z flagowych przedsięwzięć zaplanowanych w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r.

Teatr Baj

Dofinansowanie ze środków UE w wysokości blisko miliona złotych otrzymał projekt "Poprawa dostępności do zasobów kultury poprzez rewitalizację i modernizację Teatru Baj w Warszawie”. Władze stolicy zapewniają, że przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie potencjału turystycznego i dostępności do kultury dla mieszkańców i turystów odwiedzających Warszawę.

Ponieważ Miasto wyłożyło już pieniądze na realizację przedsięwzięć, to dofinansowanie w wysokości 12 mln zł pokryje koszty innych ważnych dla Warszawy przedsięwzięć, w tym m.in. inne projekty rewitalizacyjne czy miejski program polityki zdrowotnej - informują urzędnicy.

Podpisanie umów odbyło się w środę 28 lipca w scenerii ogródków działkowych przy al. Waszyngtona. Przedstawiciele zarządów Mazowsza i Warszawy uroczyście wręczyli działkowcom umowy o dotacjach. Do 27 stołecznych ogrodów trafi pół miliona złotych.

Wsparcie pochodzi z dwóch źródeł: z budżetu m.st. Warszawy - 250 000 zł i tyle samo z budżetu samorządu wojewódzkiego. Podobnie jak w ubiegłym roku pomoc finansowa to efekt Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców MAZOWSZE 2021 - czytamy na stronie Urzędu.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie