Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

120-letnia szkoła w ruinie. Budynek w fatalnym stanie. Konserwator zabytków nakazał remont

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję dotyczącą dalszych losów budynku przy ulicy Broniewskiego 3 w Pruszkowie.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję dotyczącą dalszych losów budynku przy ulicy Broniewskiego 3 w Pruszkowie. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Pałac przy ulicy Broniewskiego 3 w Pruszkowie koło Warszawy straszy swoim wyglądem okolicznych mieszkańców już od wielu lat. O miejscu tym zaczęło pojawiać się też wiele legend. Nie brakowało też apeli o ratunek dla tego zabytku. Okazuje się, że w końcu nastąpił przełom w tej sprawie. Decyzję dotyczącą dalszych losów obiektu wydał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków .

Ulica Broniewskiego 3 w Pruszkowie pod Warszawą. Stoi tam charakterystyczny budynek z czerwonej cegły ze spiczastą wieżą. Okolicznym mieszkańcom miejsce to jest dobrze znane – słynie z tego, że niszczeje od dawna i jest opustoszałe. O samym budynku krąży wiele legend, mówiących o m.in. o tym, że dwór jest nawiedzony. W lokalnych mediach na przestrzeni ostatnich lat niejednokrotnie pojawiały się apele o ratunek dla tego zabytkowego obiektu. Były one jednak przez długi czas bezskuteczne.

Zabytkowy dwór w Pruszkowie. Jest decyzja konserwatora

W piątek 3 marca br. roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję dotyczącą dalszych losów budynku przy ulicy Broniewskiego 3 w Pruszkowie. Nakazał on przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych posiadaczowi dworu.

- Przeprowadzona kontrola pracowników urzędu stwierdziła, że obiekt znajduje się w złym stanie. Resztka dachu wraz z więźbą grozi zawaleniem. Wewnątrz budynku ceglane ściany pokryte są licznymi graffiti. Pozostałe tynki są uszkodzone lub odparzone. W pomieszczeniach pierwszej kondygnacji widoczne są ślady po pożarze – wskazał konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Od decyzji nakazującej prace zabezpieczające złożono odwołanie.

Historia zabytkowego pałacu

Budynek powstał około 1900 roku. Był to jeden z elementów kompleksu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Początkowo miejsce to pełniło funkcję szpitala dla pracowników kolei, natomiast od roku 1919 obiekt zaadaptowano na potrzeby szkoły podstawowej. Przez wiele lat pałacyk służył jako placówka edukacyjna. Do roku 1974 funkcjonowała tam szkoła podstawowa, później utworzono tam szkołę zawodową.

W latach 80-tych w budynku zaczął działać hotel. Jednak po likwidacji ZNTK obiekt trafił w ręce prywatne. Od tamtego czasu zabytek ten nie był remontowany i popadał w ruinę.

Przypomnijmy, że budynek, wraz z otoczeniem, został wpisany do rejestru zabytków 30 sierpnia 2011 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto