Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1200 pracowników FSO na bruk. Tylko kilkunastu stara się o 40 tys. na swoją działalność

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Szansą dla zwolnionych może być dotacja na założenie własnej firmy. Zgłaszać można się do końca lutego, zainteresowanie projektem jest jednak bardzo małe.

Wielu pracowników FSO w zakładzie spędziło po kilkanaście lat, a nierzadko niemal całe swoje zawodowe życie, dlatego mogą mieć trudności, aby odnaleźć się teraz na rynku pracy. Deską ratunku może być dla nich finansowany przez unię projekt „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie" przygotowany przez wojewódzki urząd pracy. Łącznie na szkolenia i dotacje dla osób chcących założyć własną firmę przeznaczono 20 mln złotych. 

- W programie może wziąć udział 500 osób z Mazowsza. 350 z nich otrzyma dotację, a pozostałe 150 skorzysta ze szkoleń umożliwiających zdobycie nowych kwalifikacji. Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie nawet 50 proc. środków przeznaczyć na wsparcie pracowników FSO – mówi Wiesława Lipińska, rzeczniczka mazowieckiego urzędu pracy. - Będą oni traktowani priorytetowo, jednak jak na razie zainteresowanie projektem z ich strony nie jest duże. Zgłosiło się do nas zaledwie kilkanaście osób - dodaje.

Zobacz: Historyczny rajd Monte Carlo wystartował z Warszawy
Zobacz: Pięćdziesiątka - dobry czas na biznes

Na rozkręcenie własnej działalności można dostać 40 tys. złotych. Dodatkowo przez pół roku od rozpoczęcia działalności wypłacana będzie kwota ok 1,2 tys zł. jako tzw. wsparcie pomostowe.

Pierwsza rekrutacja kończy się 28 lutego. Warunkiem bezzwrotności dotacji jest funkcjonowanie firmy na rynku przynajmniej przez rok. Ponowna szansa ubiegania się o finansowe wsparcie będzie w czerwcu.

Ostatni samochód zjechał z taśmy w zeszłym tygodniu

W środę zakład skończył realizować zamówienie General Motors DAT na samochody chevrolet aveo. Łącznie w 2011 roku z taśmy zeszło 5 tys. aut. Niestety produkcję trzeba wstrzymać, ponieważ więcej zamówień nie ma.

W związku z tym, firma przechodzi w stan hibernacji. Do końca lutego pracę straci 1200 pracowników, a do czerwca kolejne 450 osób. W zakładzie zostanie jedynie ok. 150 członków załogi, którzy zadbają o to, aby linia produkcyjna utrzymana była w gotowości.

Zobacz: LOT zwalnia setki pracowników
Zobacz: Muzeum Motoryzacji już otwarte [zdjęcia]

Zarząd FSO prowadził bowiem rozmowy z inwestorami z Indii i Chin, jednak mało kto wierzy, że na Żeraniu uda się przywrócić produkcję. Gdyby tak się jednak stało, to priorytet przy zatrudnieniu będą mieli byli pracownicy zakładu. Jako, że stracili oni zatrudnienie w ramach zwolnień grupowych, zostaną im wypłacone odszkodowania. W zależności od stażu pracy dostaną równowartość jednej, dwóch lub trzech średnich pensji.

Auta w fabryce FSO na Żeraniu produkowane były od 1951 roku.

Historia FSO:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto