MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

14 kwietnia br. w Sanktuarium Golgoty Wschodu we Wrocławiu uroczyste odłonięcie tablicy dedykowanej pamięci Polaków - ofiar terroru stalinowskiego.

im
Fot. Wydawnictwo IPN
Fot. Wydawnictwo IPN
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Kustosz Sanktuarium Golgoty Wschodu, Związek Sybiraków III RP oraz Stowarzyszenie „Pro Cultura Catholica” zapraszają na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia ...

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Kustosz Sanktuarium Golgoty Wschodu, Związek Sybiraków III RP oraz Stowarzyszenie „Pro Cultura Catholica” zapraszają na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Polaków – ofiary stalinowskiego terroru na obszarach byłego Imperium Sowieckiego w latach 1939-1956.

14 kwietnia br. (wtorek) w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów (ul. Wittiga 10 we Wrocławiu), zostanie odprawiona Msza św. o godz. 15.00 - rozpoczynająca uroczystości.
Następnie będzie miało miejsce uroczyste poświęcenie tablicy dedykowanej pamięci Polaków – ofiar terroru stalinowskiego w latach 1939-1956 na obszarach byłego Imperium Sowieckiego.

W ramach uroczystości odbędzie się również prezentacja publikacji Instytutu Pamięci Narodowej „Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1939-1950” pod redakcją Joanny Żelazko i Janusza Wróbla. Gościem specjalnym będzie współautorka książki Joanna Żelazko.

Na koniec spotkania zgromadzonym gościom zostanie zaprezentowany film dokumentalny „The Lost Requiem” (czas trwania: 95 min.) irańskiego reżysera Khosrow Sinaia. Reżyser z Teheranu podążył tropem polskich uchodźców, którzy w 1942 roku przywędrowali do Persji z Armią generała Andersa.

„Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1939–1950” pod red. Janusza Wróbla i Joanny Żelazko
Warszawa 2008

Wiosną i latem 1942 r. kilkadziesiąt tysięcy polskich cywilów ewakuowano ze Związku Sowieckiego do Iranu. Wśród nich znalazło się 20 tys. dzieci. Ich dalszy los zależał od polskiego rządu i jego zachodnich sojuszników. Dzięki współpracy kilku rządów i tysięcy ludzi z wielu krajów, polskie dzieci i ich opiekunowie znaleźli się w bezpiecznych zakątkach różnych krajów świata, począwszy od Iranu, poprzez Południową Afrykę, Nową Zelandię, po Meksyk. Doczekali tam końca wojny. Niestety, decyzja mocarstw o oddaniu Kresów Wschodnich we władnie Stalina sprawiła, iż większość dzieci nie zrealizowała swego pragnienia powrotu do kraju i pozostała na obczyźnie.

Książka dzieli się na trzy części. Pierwsza zawiera teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w listopadzie 2007 r. Druga poprzez pryzmat wspomnień dziewięciorga dzieci ewakuowanych ze Związku Sowieckiego ukazuje ich losy. Osoby te wybrano z grona większości tułaczy, którzy zdecydowali się po zakończeniu II wojny światowej pozostać poza granicami Polski. Część trzecia zawiera dokumenty, głównie pisma urzędowe i noty dyplomatyczne dotyczące sytuacji Polaków przed i po ewakuacji, rozmieszczenia ich w różnych krajach świata i zabiegów władz polskich w Warszawie o sprowadzenie dzieci do kraju. Całość uzupełnia materiał ilustracyjny.

Khosrow Sinai, irański reżyser
autor filmu dokumentalnego "The Lost Requiem"

Khosrow Sinai urodził się w 1941 roku w irańskim miasteczku Sari nad brzegiem Morza Kaspijskiego, gdzie jego ojciec był cenionym lekarzem, dyrektorem szpitala. Lekarzami byli także: dziadek,. wujowie i starszy brat. Tylko Khosrow wyłamał się z rodzinnej tradycji, uczył się muzyki, a w 1958 wyjechał studiować architekturę i kompozycję w Wiedniu. Ostatecznie skończył także reżyserię filmową na Universitat Fur Musik und Darstellende Kunst. Ożenił się z węgierską malarką Gizellą Varga, i w 1967 wrócił z nią do Iranu. Pracował w telewizji irańskiej, a potem na własna rękę jako producent, scenarzysta i reżyser.

Należy do najbardziej cenionych twórców filmowych w Iranie. Zrobił dotychczas ponad 110 filmów fabularnych, dokumentalnych i reportaży, które zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Karlowych Varach (film "Viva!" - 1980) i Cannes ("In the Alleys of Loye" - 1991). Jego filmy opowiadają o losach zwykłych ludzi cierpiących z powodu wojen (jak uchodźcy kurdyjscy w "On the borderline" z 1991, czy ofiary wojny irańsko - irackiej "Like a tale" z 2006), konfliktów religijnych oraz napięć, jakie rodzi zderzenie tradycyjnej kultury i religijności małych wspólnot etnicznych z modernizacją życia (w opowieści o tragicznym losie kobiet z arabskiej wsi w ,,Bride of Fire" - 2000).

Sinai przyznaje, że jednym z najważniejszych filmów pozostaje dla niego "The Lost Requiem", 95-minutowy dokument o losach polskich kobiet i dzieci wyrzuconych przez wojenną zawieruchę do Persji. W 1970 Sinai znalazł się przypadkiem na cmentarzu Dulab w Teheranie. Zobaczył tam rzędy nagrobków z napisami w egzotycznym dla niego języku. Odczytywał daty odnotowane na płytach, groby małych dzieci, obok grobów starców. Od katolickiego księdza, który zapalał znicz na jednym z nagrobków, dowiedział się, że na perskich cmentarzach spoczywają tysiące Polaków, zmarłych w czasie exodusu z sowieckich obozów w roku 1942. Sinai postanowił znaleźć tych, którzy przeżyli i zarejestrować ich opowieść. Odnalazł w Teheranie Polki, które wyszły za mąż za Irańczyków, zebrał ogromną ilość zdjęć, dokumentów i relacji. Pojechał do Nowej Zelandii śladem kilkuset polskich sierot, które po trzech latach pobytu na perskiej ziemi, odpłynęły z opiekunami szukać nowej ojczyzny na antypodach. Prace nad filmem przerwał wybuch rewolucji irańskiej. Po kilku latach Sinai odszukał taśmy, cudem ocalałe w zniszczonych archiwach telewizyjnych, na własną rękę dokończył zdjęcia i zmontował film, nad którym pracował przez 13 lat. Był to pierwszy dokument filmowy opowiadający o losach polskich Sybiraków, ofiar zaprojektowanej przez Stalina nowej Wędrówki Ludów.

Poza studyjnymi projekcjami film nie miał oficjalnej premiery w Iranie. Jednak Sinaiowi najbardziej zależało na pokazaniu go w Polsce. Taka możliwość pojawiła się dopiero po 25 latach, w 2007 roku. Irański reżyser przyjechał do Polski na zaproszenie MSZ, film został pokazany w Poznaniu w ramach obchodów Roku Andersowskiego. Po projekcji Związek Sybiraków uhonorował Sinaia odznaką Sybiraka.

Po emisji w TVP POLONIA reportażu "Przypomniane requiem" opowiadającego o wizycie Khosrow Sinaia w Polsce i o jego niezwykłym dokumencie, autorzy reportażu i Khosrow Sinai otrzymali kilkadziesiąt maili od Polaków z Kanady, USA, Anglii. Organizacje polonijne chcą pokazać "The Lost Requiem" rodzinom tych, którzy po ocaleniu z piekła sowieckich łagrów, po całym świecie szukali dla siebie nowego miejsca do życia, z dala od ojczyzny ich przodków.

Po pobycie w Polsce w 2007 roku i zrealizowaniu przez TVP Poznań w reż. Doroty Latour filmu "Perskie Requiem", w Iranie - jak stwierdził sam reżyser - K. Sinai ponownie odżył jako twórca. Powróciło zainteresowanie jego filmami i sprawą Polaków, których niewielu jeszcze żyje w Iranie. Potwierdza to zainteresowanie także Polska Ambasada w Teheranie. Istnieje też spora grupa Irańczyków - ­dzieci z mieszanych małżeństw - pamiętających to, że ich matkami były Polki i - okazuje się - posiadają oni jeszcze pamiątki, fotografie z Polski.

W 2008 roku, w czerwcu na wniosek dyrektora poznańskiego IPN, K. Sinai otrzymał od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odznaczenie za zasługi dla kultury polskiej. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w trakcie Festiwalu Filmowego w Gdyni we wrześniu 2008, na który reżyser ponownie został zaproszony przez polskie MSZ.

W październiku 2008 roku, Dorota Latour i Janusz Sidor zostali zaproszeni na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Teheranie, na którym pokazywany był film "Perskie Requiem". Wzbudził on bardzo duże zainteresowanie szczególnie młodej widowni, zaskoczonej tym, że reżyser irański i Jego film wzbudził tak istotne zainteresowanie w Polsce. Niewiele osób w Iranie zdaje sobie sprawę, jak wiele dobrego zawdzięczają Polacy pomocy, jakiej udzielił Polakom Iran w czasie II wojny światowej.
Z inicjatywy K. Sinaia - w trakcie Festiwalu - zainicjowane zostały wstępne rozmowy na temat wyprodukowania polsko-irańskiego filmu fabularnego, który mógłby powstać na podstawie losów Polaków, którzy z Armią Andersa, z ZSRR przywędrowali do Iranu i część została, część poszła z II Korpusem na wojnę lub też rozjechała się po świecie w czasie i po II Wojnie.

K. Sinai chce, aby film ten był pierwszym wspólnym dziełem telewizji Irańskiej i Polskiej i aby miał formę zbliżoną w swym wymiarze kulturowym do filmu Katyń Andrzeja Wajdy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto