MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

150 tys. kibiców w dniach meczowych Euro 2012

Redakcja
Polskapresse
Około 150 tys. kibiców odwiedzi Warszawę w dniach, w których będą rozgrywane mecze Euro 2012 - wynika z szacunków, które przedstawił w środę warszawski ratusz. W dniach bez meczów w stolicy będzie około 40 tys. kibiców.

W warszawskim ratuszu przedstawiono m.in. informację na temat przygotowań miasta do zabezpieczania medycznego Euro 2012. Władze miasta szacują, że udzielonych zostanie 2 tys. świadczeń zdrowotnych, w tym 400 hospitalizacji. "Nasze szacunki opieramy na doświadczeniach innych miast, które wcześniej organizowały mistrzostwa Europy" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zapewniła, że wszystkie szpitale i przychodnie pracować będą w normalnym trybie, a organizacja rozgrywek nie wpłynie na udzielanie świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. "Chcę uspokoić wszystkich warszawiaków. Podczas turnieju Euro 2012 pomoc medyczna nie będzie dla nich w żaden sposób ograniczona" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj także: Gdzie kibice będą bawić się w warszawskiej strefie kibica?

W stolicy wyznaczono osiem szpitali referencyjnych. Są to Bródnowskie Centrum Specjalistyczne (dla Stadionu Narodowego), Szpital Czerniakowski i Wolski (dla strefy kibica), szpital przy ul. Banacha (dla Lotniska im. Chopina), Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej (przypadki chorób zakaźnych), Szpital Bielański (m.in. dla Międzynarodowego Centrum Nadawczego), Wojskowy Instytut Medyczny (dla drużyn piłkarskich) i szpital przy ul. Kopernika (dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia).

Trzy szpitale - Praski, Grochowski i na Solcu - zostały wyznaczone jako lecznice pomocnicze. Wyznaczono trasy przejazdów karetek ze Stadionu Narodowego i stref kibica do szpitali referencyjnych i pomocniczych. Przygotowano też 300 łóżek szpitalnych na wypadek zdarzenia masowego. Poza tym w strefie kibica na pl. Defilad będą zorganizowane stacjonarne punkty medyczne, a także punkt, w którym będzie udzielana pomoc osobom nietrzeźwym. Do dyspozycji będzie osiem karetek i piesze patrole medyczne. Wzmocnione ma być zabezpieczenie lotniska i dworców kolejowych.

Czytaj także: Podczas Euro 2012 zaśpiewamy o miłości do PZPN?

W planie zabezpieczenia medycznego Warszawy na Euro 2012 jest także siedem przychodni przy ulicach: Malczewskiego 47a, Grochowska 339, Abrahama 16, Dąbrowszczaków 5a, Grzybowska 34, Szajnochy 8, Żeromskiego 13, ul. Konwiktorska 3/5, Chmielna 14. W dni meczowe wszystkie przychodnie czynne będą dłużej: 8 czerwca – do godz. 22, natomiast w dniach 12, 16, 21, 28 czerwca – do północy.

We wskazanych szpitalach, przychodniach i punktach medycznych strefy kibica podczas Euro 2012 będą pracować wolontariusze tłumacze, znający języki obce.

W środę przy Stadionie Narodowym odbyły się ćwiczenia medyczne. Według scenariusza w przerwie meczu doszło do bójki między pseudokibicami dwóch zwaśnionych drużyn. W wyniku starć rannych zostało 120 osób (w role poszkodowanych wcielili się głównie studenci). Służby ćwiczyły sytuację, w których osoby w najcięższym stanie do szpitali rozwiozło osiem karetek, a lżej rannych autobusy miejskie.

Czytaj także: EURO 2012: Puchar Delaunaya 20 kwietnia pojawi się w Warszawie

"Koordynacja służb była wzorowa. Te ćwiczenia są robione co trzy lata, akurat tak wypadło, że są przed Euro. Podsumowanie będzie w przyszłym tygodniu" - powiedziała na późniejszej konferencji Gronkiewicz-Waltz. Dziennikarze pytali, dlaczego podczas ćwiczeń przez kilka minut nie można było dodzwonić się na numer alarmowy 112.

Dyrektor miejskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że tę sprawę zgłosiła już policji, która w Warszawie odbiera numer 112. "Stołeczne stanowisko kierowania przeanalizuje, ile było w tym czasie zgłoszeń i dlaczego nie można było się na ten numer dodzwonić. Mamy zapewnienie ze strony policji, że podczas Euro, kiedy będzie trzeba obsługiwać dużo większą liczbę osób niż dzisiaj, na to stanowisko zostaną zatrudnieni dodatkowi operatorzy" - powiedziała Gawor.

Z kolei prezydent stolicy podkreśliła, że za właściwe funkcjonowanie ogólnopolskiego numeru alarmowego 112 odpowiada MSW. "Mam nadzieję, że do momentu zorganizowania Euro 2012 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomi ten numer" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że bez problemów działają inne numery alarmowe pogotowia, policji i straży pożarnej.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto