Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

16 września rusza 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień

Jakub Gołębski
Lotta Wennäkoski „Lelele”
Lotta Wennäkoski „Lelele” Fot. materiały prasowe
W piątek, 16 września rusza 54 edycja Międzynarodowego j Warszawska Jesień. W tegorocznym programie Festiwalu będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć m.in. Rolfa Wallina, Philla Niblocka czy Pawła Hendricha.

Tegoroczna edycja Festiwalu skupiać się będzie na otaczającej nas rzeczywistości oraz postawach kompozytorów, którzy zabierają głos w sprawach społecznych i politycznych, dotyczących współczesnej cywilizacji. Organizatorzy zapowiadają, że chcą przedstawić muzykę, która nie jest jedynie skupiona na sobie, lecz która otwiera się na otaczający świat, komentuje go, pragnie go zmieniać.

Podczas 54. Warszawskiej Jesieni usłyszymy szereg dzieł o charakterze dokumentalnym. W koncercie inauguracyjnym zaprezentowana zostanie kompozycja „Strange News” Rolfa Wallina z tekstem Josse de Pauwa. Projekt będzie łączył orkiestrę, aktora, projekcję wideo i poruszał problem dzieci-żołnierzy w Afryce. Tekst i warstwa wideo wykorzystują materiał reportażu telewizyjnego zrealizowanego w 2006 roku w Ugandzie i Kongo. W koncercie wystąpi również ugandyjski aktor - Arthur Kisenyi, który niegdyś uniknął wcielenia do dziecięcej armii. Społecznie zaangażowany koncert zaprezentują również sopranistka Pia Freund wraz z Plus Ensemble, którzy przedstawią monodram Lotty Wennäkoski „λελελε Lelele”. W warstwie słownej kompozytorka wykorzystała autentyczne wypowiedzi kobiet uprowadzonych z Europy Wschodniej i sprzedanych na Zachód w celach prostytucji. Natomiast Phill Niblock w swoim dziele zatytułowanym „The Movement of People Working” porusza temat pracy ludzkich rąk, jej powtarzalności i uporczywości.

Podczas tegorocznej Warszawskiej Jesieni poruszane będą także inne tematy. W koncercie finałowym zaprezentowane zostanie Il Canto Sospeso Luigiego Nono, które pierwszy i jedyny do tej pory raz wykonano dokładnie pół wieku temu, podczas Warszawskiej Jesieni ’61. Natomiast literaturę z muzyką połączy Frederic Rzewski, grając między innymi De Profundis, razem z tekstami Oscara Wilde’a. Prawykonane zostaną: skomponowana w 1975 roku, lecz nigdy dotąd niewykonywana monumentalna I Symfonia Andrzeja Krzanowskiego, jednego z najważniejszych kompozytorów pokolenia stalowowolskiego oraz utwory zamówione przez Warszawską Jesień u polskich kompozytorów młodszej generacji: Agaty Zubel, Pawła Hendricha i Aleksandra Nowaka. Natomiast na koncercie inauguracyjnym – słynne orkiestrowe Scontri. To hołd dla postaci zmarłego niedawno Henryka Mikołaja Góreckiego.

Pełny program festiwalu dostępny jest tutaj

Innowacją będzie zorganizowanie po raz pierwszy,,Małej Warszawskiej Jesieni' - pierwszy festiwal muzyki współczesnej przygotowany z myślą o młodszych odbiorcach. Ma rozwijać muzyczną wyobraźnię, a także pokazać, że muzyka współczesna jest przeznaczona również dla dzieci. W ofercie ,,Małej Warszawskiej Jesieni'' zawsze znajdą się interaktywne instalacje i muzyczne przestrzenie dające dzieciom radość zabawy i tworzenia. Całość przygotowano z myślą o odbiorcach w wieku 5 -12 lat.

- Zamierzamy oswajać młodych słuchaczy z intrygującymi dźwiękami zachęcając ich i rodziców do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach muzycznych, dostosowanych do możliwości percepcyjnych dziecka. Chcemy uczyć słuchania, nawet tych utworów, które rodzice uważają za trudne, a które tak naprawdę są tylko ,,nieoswojone'' – zapowiada Tadeusz Wielecki dyrektor festiwalu.

Program Małej Warszawskiej Jesieni:
16 września:
09:00 – 18:00 – Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich: „Melodeusz’” Patryka Zakrockiego (wystawiona do 25 września)
17 września:
11:00 i 16:00 – Skwer: „Dominobajki” Jarosław Siwiński
18 września 11:00 i 16:00 – Studio Tęcza nr 2: RitModeliA / „Przygody Sindbada Żeglarza” Tomasz Sikorski (opera radiowa) / Michał Moc S.A.N.D
23 września
17:30 – Królikarnia: Prezentacja zbioru utworów spielBar – nowa muzyka dla amatorów i profesjonalistów, adresowana do rodziców, nauczycieli i dziennikarzy
24 września
17.30 – Królikarnia: Koncert z udziałem dzieci przygotowany na podstawie zbioru utworów spielBar

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto