Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym. Temat przewodni: czas

Redakcja
18. PIKNIK NAUKOWY na Stadionie Narodowym. Temat przewodni: czas
18. PIKNIK NAUKOWY na Stadionie Narodowym. Temat przewodni: czas J. Pińkowska / arch. mm
Robot - kobieta, wyizolowanie DNA z truskawki, wirtualna podróż po Toskańskiej willi i nieorientowalna zwarta dwuwymiarowa rozmaitość topologiczna. 31 maja na Narodowym odbędzie się największe w Europie plenerowe wydarzenie popularyzujące naukę.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, 31 maja godz. 11 - 20


Piknik Naukowy to największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, znane i rozpoznawane daleko poza granicami Polski. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz siedemnasty. W organizację zaangażowanych jest kilkadziesiąt instytucji zajmujących się badaniami i popularyzowaniem nauki. Wśród nich, jak co roku, znajdą się: instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i instytucje kultury.

Zobacz też: Zdjęcia z 15. Pikniku Naukowego

Za każdym razem piknik naukowy ma jakiś temat wiodący. W tym roku głównym motywem Pikniku Naukowego będzie "czas". Na odwiedzających będzie czekać ponad 200 stanowisk różnych instytucji nie tylko z Polski, ale z całego świata. Czego można się spodziewać obserwując odwiedzając wydarzenie? Organizatorzy ujmują to w ten sposób: bogactwo pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Zapowiada się więc sporo zabawy.

Co konkretnie? Uczestnicy tegorocznego Pikniku dowiedzą się czy w 5 minut można wyizolować DNA z truskawki, jak długo trwa rozruch reaktora jądrowego i jak w krótkim czasie wykryć ślady krwi na miejscu przestępstwa. entuzjaści robotów będą mogli podglądać roboty przy pracy, dowiedzieć się sporo na temat ich budowy, dowiedzą się jakie cechy udało się odwzorować w konstrukcji robota-kobiety, a nawet będą mogli uczestniczyć w walkach sparingowych robotów mini- i microsumo. Za pomocą specjalnego hełmu rzeczywistości wirtualnej piknikowicze przeniosą się w czasie (i przestrzeni): czeka ich spacer po willi w Toskanii oraz przejażdżka rollercoasterem po starym zamczysku. Zainteresowani medycyną na specjalnym symulatorze przeprowadzą bezkrwawy zabieg chirurgiczny. Do tego interaktywny tunel czasowy, lasery, wortualne tory przeszkód.

Specjalne miejsce zajmie Polskie Radio, które od wielu lat tworzy Piknik Naukowy. W stoiskach zaprezentują się nie tylko jego poszczególne programy, ale również Studio Reportażu i Dokumentu, portal PolskieRadio.pl, Informacyjna Agencja Radiowa, Teatr czy Archiwum Polskiego Radia. W stoiskach radiowych, podobnie jak w zeszłych latach, będzie można przez chwilę wejść w rolę serwisanta, reportera, czy montażysty. Wśród obecnych na Pikniku dziennikarzy znajdą się Artur Andrus, Piotr Baron, Roman Czejarek, Hanna Maria Giza i Marek Niedźwiecki.

Również Centrum Nauki Kopernik, jako współorganizator, przygotowało sporo atrakcji. Przy piknikowym stole Kopernika zwiedzający złożą wstęgę Moebiusa i dowiedzą się, co to jest nieorientowalna zwarta dwuwymiarowa rozmaitość topologiczna.

To oczywiście tylko niewielka część atrakcji. Dla osób naprawdę zainteresowanych tematyką naukową z pewnością zabraknie dnia, żeby wgłębić się we wszystkie interesujące stoiska. Co ważne, wstęp na imprezę jest darmowy. Tym bardziej szkoda przegapić tak fajne wydarzenie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto