Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

181. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Redakcja
Zbigniew Brucki
Jak co roku wojska polskie i rosyjskie stoczyły bój na bagnety, nie zabrakło też wystrzałów z armat. Inscenizację bitwy pod Olszynką Grochowską, z okazji 181. rocznicy jednej z najbardziej krwawych bitew Powstania Listopadowego, obejrzało kilkaset osób.

181 lat temu, 25 lutego 1831 roku, punktualnie o godzinie 10.00 Warszawą wstrząsnął potężny huk. 200 rosyjskich armat ustawionych na pograniczu lasów wawerskich, otworzyło ogień skierowany na polskie pozycje. Polskie pułki liniowe zagrodziły wrogowi drogę do stolicy na polach Grochowa, przed niewielką wsią Wygoda w Olszynce Grochowskiej.

Za bagnami stanęła blisko 80-tysięczna, najsilniejsza i najlepiej wyszkolona armia XIX wiecznej Europy. Na przeciw niej, wstępu do Warszawy broniła 43.000 armia Królestwa Polskiego. O determinacji i woli zwycięstwa wśród polskich żołnierzy świadczyło hasło - pisane w sercach i na sztandarach: UMRZEĆ lub ZWYCIĘŻYĆ!
W tej jednodniowej bitwie zginęło ponad 20.000 żołnierzy, w tym 7.500 Polaków. W bitwie pod Grochowem Naczelnym Wodzem Wojsk Polskich - mianowany przez Sejm i Senat - był generał Książe Michał Radziwiłł.

Bitwa pod Olszynką Grochowską, w dziejach narodowego Powstania Listopadowego była dla Polaków faktycznie wygraną. Warszawa na długie miesiące pozostała wolna!

W rocznicę tej wielkiej bitwy, 25 lutego mieszkańcy stolicy będą mogli zobaczyć jak walczyli ich przodkowie. Od godz. 11:00 do 12:00 na placu gen. Piotra Szembeka można było podziwiać zgrupowanie pułków rekonstruktorów historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, musztrę i pokaz sprawności szwadronu jazdy polskiej, musztrę i pokaz sprawności polskiej piechoty, przegląd wojsk, stowarzyszeń i pocztów sztandarowych, raporty dowódców poszczególnych jednostek składanych Komendantowi Placu, prezentacja przemówienia generała F. Żymirskiego do żołnierzy.

Następnie wojska rekonstruktorów wymaszerowały z placu gen. Piotra Szembeka do Pomnika Poległych w Bitwie pod Olszynką Grochowską w Rezerwacie Krajobrazowo-Historycznym Olszynka Grochowska. Przy Pomniku w Rezerwacie Krajobrazowo-Historycznym Olszynka Grochowska odbyła się inscenizacja bitwy.

Druga część obchodów w niedzielę. O godz. 12:30 w Kościele pw. Najczystszego Serca Maryi przy ul. Chłopickiego 2, gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta.
Po mszy zaplanowano przemarsz pod Pomnik Poległych w Bitwie pod Olszynką Grochowską usytuowany w Rezerwacie Krajobrazowo-Historycznym, gdzie o godz. 14:30 w Alei Chwały, przy ul. Traczy zacznie się część oficjalna uroczystości podczas której zaplanowano m.in. modlitwa w intencji poległych, apel poległych oraz ceremonia złożenia wieńców.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto