MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

2 listopada obchodzimy Zaduszki. Czym jest Dzień Zaduszny, kogo wtedy wspominamy?

Redakcja
2 listopada obchodzimy Zaduszki. Czym jest Dzień Zaduszny, kogo wtedy wspominamy?
2 listopada obchodzimy Zaduszki. Czym jest Dzień Zaduszny, kogo wtedy wspominamy? Łukasz Żołądź
2 listopada to Dzień Zaduszny, zwany także Zaduszkami. Jaka jest historia tego święta?

2 listopada obchodzimy Zaduszki. Czym jest Dzień Zaduszny, kogo wtedy wspominamy?

Początki tego święta związane są z 998 rokiem, kiedy to pewien opat z Cluny - św. Odilon, ustalił Dzień Zaduszny jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków. W Polsce święto rozpowszechniło się dopiero w XII w. Nazwa - Dzień Zaduszny - odnosi się do charakteru tego święta, podczas którego powinniśmy modlić się za dusze naszych zmarłych.

Obecnie przyjęło się jednak, że groby naszych bliskich odwiedzamy w dzień Wszystkich Świętych, ponieważ jest to dzień wolny od pracy. Nie wszyscy pamiętają, że 1 listopada to tak naprawdę dzień, w którym powinniśmy modlić się, jak sama nazwa wskazuje, za wszystkich świętych, tych znanych i nieznanych.

Dzień Zaduszny to nie Wszystkich Świętych

- W dniu 1 listopada Kościół wspomina "wszystkich świętych", czyli tych, którzy już zostali zbawieni. Dzień następny, czyli 2 listopada jest natomiast dniem w którym Kościół modli się za wszystkich zmarłych - wyjaśnia ksiądz Przemysław Podlejski ze Wspólnoty Pallotyńskiej. - O ile Wszystkich Świętych jest dniem uroczystym i bardzo radosnym, Kościół zachęcającym nas, abyśmy także dążyli do świętości, o tyle Zaduszki są dniem refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.

Zaduszki i Dziady. Co mają ze sobą wspólnego? Dzień Zaduszny w Polsce związany jest również z pogańskim świętem Dziadów, którego celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłymi. Dziady obchodzone były dwa razy do roku - wiosną i jesienią. W tym dniu należało ugościć na ziemi zbłąkane dusze, dlatego przygotowywano dla nich jedzenie, aby pomóc im osiągnąć spokój, ale również zyskać ich przychylność.

Należało również umożliwić zmarłym spędzenie tej nocy wśród bliskich, dlatego w wielu miejscach rozpalano ogniska, żeby oświetlić im drogę do domu. W tym dniu żywi nie mogli wykonywać niektórych czynności, jak np. wylewanie wody przez okno czy palenie w piecu, bo wierzono, że tymi drogami dusze dostawały się do domów.

- W ciągu wieków forma przeżywania tego dnia ulegała różnym zmianom. Przybierała ona czasem formę przeróżnych obrzędów odprawianych na cmentarzu, znanych powszechne jako obrzęd Dziadów - mówi ks. Podlejski. - Nierzadko wierni Kościoła katolickiego przejmowali pogańskie obrzędy, czemu duchowni starali się przeciwdziałać. Obecnie Zaduszki to dzień, w którym Kościół ogarnia swoją modlitwą wszystkich wiernych zmarłych.

Do dziś zachowały się także niektóre elementy Dziadów. Współcześnie również zapalamy znicze na grobach zmarłych - ten gest przypomina dawne rozpalanie ognisk na rozstajach dróg. Obecnie w Dzień Zaduszny, choć częściej w Dzień Wszystkich Świętych, odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty na grobach i uczestniczymy w mszach za zmarłych. - Obchodzimy Zaduszki, by modlić się za wszystkich zmarłych, przede wszystkim za tych przebywających w czyśćcu, ponieważ potrzebują oni naszej modlitwy - dodaje ksiądz Przemysław Podlejski.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto