MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

2. maja: Anonimowe święto?

Marek Iwaniszyn
Fot. Fot. Adam Warżawa/Dziennik Bałtycki
Fot. Fot. Adam Warżawa/Dziennik Bałtycki
Jakie dzisiaj mamy święto? Na tak postawione pytanie większość Polaków odpowiedzieć nie potrafi. A od trzech lat drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie dzisiaj mamy święto? Na tak postawione pytanie większość Polaków odpowiedzieć nie potrafi. A od trzech lat drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Mocą ustawy z 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie RP (Dz.U. 2004 nr 49 poz. 467) 2 maja jest świętem państwowym, choć nie jest dniem wolnym od pracy. I wydaje się, że właśnie dlatego większość rodaków postrzega ten dzień jako zwykły, będący przerwą między jednym (Święto Pracy), a drugim (Święto Konstytucji 3-go Maja) dniem świątecznym.

Początkowo Senat RP wnioskował o uchwalenie tego dnia Dniem Orła Białego. Jednak decyzją Sejmu ustanowiono inną nazwę - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto dzisiejszy dzień jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Jaką mamy flagę?

Ustawa z 31 stycznia 1980 o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych wraz z późniejszymi zmianami stanowi, że flagą Polski jest prostokątny płat tkaniny w barwach białej i czerwonej. Kolory ułożone są w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. U góry znajduje się biały, a na dole czerwony.

Po raz pierwszy biel i czerwień zostały uznane za narodowe barwy naszego kraju 3 maja 1792 roku. Natomiast pierwsza regulacja prawna w tej kwestii pojawiła się w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku.

Ustawowo flaga RP jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa pasy. Możliwe jest wieszanie flagi w pozycji pionowej wstęgi. Jednak wówczas należy pamiętać, że barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.

Prawidłowy odcień bieli i czerwieni w naszej fladze został określony za pomocą współrzędnych trójchromatycznych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku. Jest to jednak kwestia dość skomplikowana i z niej rodzą się pewne problemy. Jak się okazuje większość flag sprzedawanych w sklepach i na straganach ma... niepolskie barwy, tzn. złe odcienie. Zwróciła na to również uwagę Najwyższa Izba Kontroli w czasie przygotowywania raportu o używaniu symboli państwowych przez organy administracji publicznej.

Prawo chroni flagę

Należy pamiętać, że flaga, jako symbol państwa Polskiego znajduje się pod ochroną prawną. Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie, bądź jej usuwanie jest wg kodeksu karnego występkiem. Za wyżej wymienione czynności może być orzeczona kara grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do jednego roku.

Patronat Prezydenta

Nad dzisiejszymi obchodami święta flagi państwowej honorowy patronat objął Prezydent RP - Lech Kaczyński. Uroczyste podniesienie flagi państwowej odbyło się o godzinie 9.30 na dziedzińcu Belwederu. Podniesienia flagi, w asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych dokonał poczet flagowy, w skład którego weszli:
- Czesław Cywiński - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
- młodzi oficerowie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej,
- instruktor Związku Harcerstwa Polskiego.

Ponadto w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, tj. przedstawiciele Sejmu i Senatu, Rady Ministrów, Kancelarii Prezydenta RP, reprezentanci środowisk kombatanckich, organizacji harcerskich i szkół.

Nie zabraknie dzisiaj imprez towarzyszących obchodom Dnia Flagi:

- O 11 w Parku Wolności odbędą się warsztaty dla dzieci, na których to młodzi warszawiacy przygotują najdłuższą flagę narodową w stolicy. Warsztaty organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego.
- O 15 na Placu Zamkowym odbędzie się uroczystość podniesienia flagi narodowej z udziałem kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych. Przewidziano również pokaz musztry paradnej i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
- O 18 w Łazienkach widowisko artystyczne pt. "Wyzwolona Biało-czerwona". Widowisko wyreżyserowane przez Janusza Zakrzeńskiego zawiera w sobie fragmenty "Wyzwolenia", "Nocy Listopadowej", "Wesela" oraz pieśni Stanisława Moniuszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto