Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 proc. nauczycieli w Warszawie z niższą wypłatą. To efekt Polskiego Ładu. "Niedługo zabraknie w szkołach pedagogów"

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Przemyslaw Swiderski
Jak przekazują wolscy urzędnicy, 20% nauczycieli szkół na Woli otrzymała niższe wynagrodzenie po wejściu Polskiego Ładu. Ubytki w portfelach sięgają od 99 do 381 złotych. Szczegóły w tekście poniżej.

Nauczyciele tracą na Polskim Ładzie

- Z pierwszym miesiącem stycznia okazało się, że 20 procent nauczycieli otrzymało mniej pieniędzy – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. I podaje przykład:

Zatrudniony w szkole nauczyciel dyplomowany, który przed zmianami otrzymywał na rękę 3859,35 złotych, a po będzie to tylko 3498,35 złotych – o 361 złotych mniej.

Jeszcze więcej, bo 381 złotych straci nauczyciel dyplomowany, który dotychczas na konto otrzymywał 4194,28 złotych, zaś strata nauczyciela mianowanego na stanowisku kierowniczym w ujęciu miesięcznym wyniesie 99 złotych, przy zarobkach netto na poziomie 6516,54 zł. Wysokość utraconych poborów zależy od zastosowania ulgi podatkowej, zastosowania kosztów przychodu bądź korzystania z ulgi dla klasy średniej. Dlatego niektóre osoby zarabiające więcej traciły mniej niż np. pracujący emeryci czy pracownicy dwóch lub więcej placówek.

– Straty nauczycieli oprócz większych obciążeń składkami wynikają również z błędów, jakie popełniono podczas przygotowywania przepisów. Nauczyciele, którzy często otrzymują wynagrodzenie z więcej niż jednej placówki mogą bowiem skorzystać z osłon tylko w jednym miejscu – tłumaczy Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli.

Zabraknie nauczycieli?

Wolscy urzędnicy podkreślają, że mniejsza motywacja do pracy i rozgoryczenie niższymi uposażeniami w środowisku pedagogów to tylko jeden z negatywnych aspektów ostatnich zmian. Jeszcze przed ich wprowadzeniem, ze względu na niskie zarobki, w oświacie były problemy z pozyskaniem nauczycieli. - Teraz mogą się one jeszcze pogłębić, bo już dziś Warszawa, by utrzymać poziom w szkołach musi dopłacać drugie tyle do rządowej subwencji - pisze Mateusz Witczyński, Rzecznik Prasowy Urzędu Dzielnicy Wola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto