Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

23 koncepcje na zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Zniknie tunel pod Marszałkowską, pojawią się przejścia naziemne. Kiedy?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Zakończył się pierwszy etap konkursu na zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Złożono aż 23 prace. Spośród nich jury wybierze kilka prac, których autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu. Uczestnicy będą mieli czas do drugiej połowy października na złożenie projektów. Zmiany w tym rejonie nastąpią jednak po 2023 roku. Co nas czeka?

Przypomnijmy, że konkurs dotyczy ulic Złotej, Zgody, Jasnej, Sienkiewicza i placu Młynarskiego, ale także skrzyżowania ulicy Złotej przy pasażu Wiecha z Marszałkowską. Zgodnie z planem miejscowym plac Defilad zostanie podniesiony do poziomu Marszałkowskiej. Utworzony zostanie miejski plac w tym rejonie, a obie strony połączone zostaną naziemnym przejściem przez Marszałkowską.

Miastu zależy na poprawie jakości przestrzeni publicznej. Obszar, który objęliśmy konkursem ma być przekształcony w taki sposób, aby zapewnić dostępność osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Na przekształcanym obszarze pojawi się więcej zieleni zgodnie z koncepcją Nowego Centrum – mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Zobacz jak obecnie wygląda ten rejon miasta

23 koncepcje na zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Znikni...

Przedstawiciele miasta mówili także o współpracy z Domami Centrum. Jeżeli udałoby się stworzyć pole do współpracy możliwa jest również przebudowa Pasażu Wiecha. Oprócz tego niewykluczone jest połączenie podziemne właśnie z wspomnianym tunelem podziemnych kondygnacji domów towarowych.

Zakwalifikowani do drugiego etapu będą mieli czas do drugiej połowy października na złożenie projektów

Przy okazji drugiego etapu, a najprawdopodobniej jego rozstrzygnięcia, powinny pojawić się także wizualizacje tego rejonu. Pula nagród w konkursie wynosi 150 tys. zł. W skład jury wchodzi 13 osób m.in. wiceprezydent Michał Olszewski, Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, a także liczni eksperci i przedstawiciele jednostek miejskich, w tym ZDM.

Zmiany w centrum jednak nie prędko

Już w czerwcu, podczas ogłaszania konkursu Michał Olszewski mówił, że zapowiadane zmiany będą miały miejsce po 2023 roku. Te zmiany najprawdopodobniej nie będą możliwe do zrealizowania w tej kadencji - tłumaczył zastępca Rafała Trzaskowskiego. Jeśli koncepcje projektową poznamy na przełomie 2021 i 2022 roku, to być może w przyszłym lub kolejnym roku rozpoczną się prace. Wcześniej, bo w tej kadencji mają zakończyć się prace przy przekształcaniu ulicy Chmielnej, o czym pisaliśmy więcej tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto