Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej. Z tej okazji instytucja wyremontowała swoje czytelnie. Otwarcie w lutym

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Biblioteka Narodowa
W tym roku przypada 275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej. Z tej okazji instytucja wyremontowała swoje czytelnie. Po modernizacji są one trzykrotnie większe, a książek z wolnym dostępem dla czytelników będzie czterokrotnie więcej. Przestrzeń zaprojektowano bez barier architektonicznych, a całość dopełniają cztery wewnętrzne ogrody, każdy o odmiennej stylistyce. Otwarcie Biblioteki dla czytelników zaplanowano w lutym. Szczegóły poniżej.

W czwartek, 20 stycznia, odbyła się uroczystość z okazji 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej oraz inauguracja nowych nowych czytelń. Po modernizacji są trzykrotnie większe. W nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeniach BN będzie udostępniała 10 mln woluminów ze swoich magazynów oraz 3,5 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl. W czytelniach stanie czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników. Zostały zapewnione również czytelnie mniejsze, specjalistyczne, dla zespołów badawczych.

W nowych wnętrzach czytelń Biblioteki Narodowej zastosowano szlachetne materiały. Miedź na sufitach, stal, drewno i kamień uatrakcyjniły wizualnie pomieszczenia, które nie straciły przy tym swojego modernistycznego charakteru. Zaprojektowano przestrzeń bez barier architektonicznych, aby każdy mógł z niej swobodnie korzystać. Całości dopełniają cztery wewnętrzne ogrody, każdy o odmiennej stylistyce, ze specjalnie dobraną roślinnością zmieniającą się wraz z porami roku. Wewnętrzne ogrody wieńczy sad - wymieniają przedstawiciele Biblioteki Narodowej.

275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej. Z tej okazji in...

W Czytelni Prasy, przy wejściu, będzie można przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, korzystać z Internetu oraz cyfrowych zasobów Biblioteki Narodowej. To miejsce otwarte dla każdego, nie jest wymagana karta czytelnika. Z Czytelni Dolnej pod świetlikiem, do której prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz, będą korzystać osoby ceniące światło słoneczne. Czytelnia Nowości oferuje codziennie aktualizowane ostatnie publikacje. Obok, w Czytelni Encyklopedii i Słowników, będzie można skorzystać z dawnych encyklopedii i słowników.

Największą z czytelń jest, umożliwiająca również wolny dostęp do półek, Czytelnia Górna z niemal kompletnymi zbiorami z historii i literatury pięknej. Z Czytelni Górnej można przejść się do Czytelni Załuskich, nazwanej na cześć założycieli Biblioteki, z największą w Polsce kolekcją zbiorów bibliologicznych. Rękopisy, starodruki i cymelia wraz z dawnymi katalogami bibliotek z całego świata będą udostępniane w jedynej czytelni zamkniętej, Czytelni Zasobu Wieczystego. Dla użytkowników do dyspozycji pozostają również Czytelnia Kartograficzna, Czytelnia Muzyczna oraz Czytelnia Nagrań Dźwiękowych i Audiowizualnych.

Kiedy otwarcie nowych czytelń?

20 stycznia rozpoczęło się przenoszenie wielu tysięcy książek na półki regałów w czytelniach. Otwarcie Biblioteki dla czytelników nastąpi 24 lutego - w dniu, w którym obchodzona jest rocznica jej reaktywowania przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1928 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto