Kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za kilka. 29. edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę, 31 stycznia. W tym roku w wyjątkowym terminie. Wszystko ze względu na panującą epidemię koronawirusa i wprowadzone przez rząd w połowie grudnia obostrzenia. Dla przypomnienia – tradycją jest, że Finał WOŚP odbywa się w drugą niedzielę stycznia.
„Finał z głową” - takie jest hasło przewodnie tegorocznej zbiórki. Pieniądze przeznaczone będą na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii.
- W czasach, gdy koronawirus zdezorganizował nasze codzienne życie i często wystawił nas na najwyższą próbę, potrzebujemy powrotu do tych wszystkich kolorów, które zawsze niesie za sobą Orkiestra - kolorów miłości, radości i optymizmu - mówi Jurek Owsiak, szef WOŚP. - Potrzebujemy całej naszej filozofii, która zawsze i w każdej sytuacji szuka tych momentów, które wydobędą z nas najbardziej słoneczne pokłady siły, energii, wzajemnego bycia ze sobą, wzajemnego szacunku, tolerancji i pogody ducha.
Wolontariusze na ulicach
Pandemia zmusiła nas do ograniczania kontaktów z innymi, unikania dużych skupisk ludzi i wychodzenia z domu tylko w razie potrzeby. W związku z tym nasuwa się pytanie czy zobaczymy kwestujących na ulicy wolontariuszy? W tej kwestii nie zmienia się zbyt wiele. W udział w Finale włączy się 120 tys. wolontariuszy zarejestrowanych w 1362 sztabach na całym świecie. Jedynie każdy z nich będzie miał maseczkę a do sztabów przesyłane zostały płyny dezynfekujące na bazie srebra, które wspomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa. Nie zabraknie także naklejek serduszek, które stały się symbolem Finału.
Tak wygląda finał WOŚP 2021:
29. finał WOŚP rozpoczęty. Orkiestra gra pomimo pandemii. Ja...
- Serduszka będą rozdawane, ale wcześniej odpowiednio je przygotowujemy. Poza tym, prosimy sztaby, żeby w swoim zakresie zapewniły od sponsorów lokalnych rękawiczki. W ten sposób zapewnione będzie jeszcze większe bezpieczeństwo. Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie Finału bez serduszek – informowała nas w grudniu Anna Orzech, rzeczniczka Fundacji WOŚP.
Skarbonki w czasach pandemii
Odpowiedzią na pandemiczną sytuacją są e-skarbonki, czyli internetowe puszki wolontariuszy. Każdy chętny może ją stworzyć, a następnie udostępniać w mediach społecznościowych, wysyłać mailem, umieścić na stronie internetowej lub prowadzonym przez siebie blogu. Dzięki temu można pomagać i wspierać akcję bez wychodzenia w domu (eskarbonka.wosp.org.pl).
Z kolei Sztabowe Puszki Stacjonarne to rozwiązanie dla firm, które chcą wspierać WOŚP poprzez kwestę w swoich punktach usługowych - w sklepach, firmach czy instytucjach. Każdy chętny (a jest ich ponad 10 tys. w całym kraju) mógł zamówić taką puszkę i ustawić w swoim lokalu. W związku z tym, odwiedzając różne sklepy czy punkty możecie dorzucić swojego grosika i tym samym wesprzeć akcję.
Studio w nowej rzeczywistości
Ze względu na pandemię, nie będzie również finałowego miasteczka WOŚP w Warszawie. Fundacja zbudowała jedynie studio na placu Defilad, do którego wstęp będą mieli wyłącznie zaproszeni goście, po spełnieniu określonych warunków. Każda z osób odwiedzających namiot, w tym również stali pracownicy Fundacji WOŚP, członkowie Pokojowego Patrolu oraz obsługa techniczna wydarzenia, podlegać będzie specjalnej procedurze, nakładającej obowiązek wypełniania ankiety medycznej oraz poddawania się pomiarowi temperatury i szybkiemu testowi na obecność SARS-CoV-2. Testy wykonywane będą na miejscu przez obsługę medyczną zapewnioną przez WOŚP, tuż przed wejściem do studia.
Z namiotu transmitowane będą przez niemal 27 godziny koncerty. Posłuchamy najróżniejszych brzmień - od surowego bluesa w wykonaniu legendarnej formacji Dżem, poprzez rockowy sznyt Krzysztofa Zalewskiego i ciekawe, swingujące kawałki Clock Machine, ciężkie metalowe granie okraszone jeszcze cięższym żartem od Zenka i delikatne, zainspirowane folkiem brzmienie duetu Kwiat Jabłoni. Transmisja rozpocznie się w sobotę o godzinie 21:15, między innymi, na kanale kręcioła.tv na YouTube.
Mimo tego, że tegoroczny Finał WOŚP będzie pod wieloma względami inny, to tradycji stanie się zadość i o godz. 20 odbędzie się Światełko do Nieba. Choć Fundacja nie zdradziła, w jaki sposób będzie wyglądało.
29. Finał WOŚP - harmonogram koncertów
30.01 - sobota
- 21:15 - BUKARTYK
- 22:35 - ZALEWSKI
31.01 - niedziela
- 08:41 - DAWID PORTA & JAFIA
- 09:35 - KWIAT JABŁONI
- 10:30 - PPNOU
- 11:20 - MAREK DYJAK
- 12:05 - KRAKÓW STREET BAND
- 12:55 - VAVAMUFFIN
- 13:45 - PULL THE WIRE
- 14:35 - CLOCK MACHINE
- 15:30 - ZENEK
- 16:25 - HARD ROCKETES
- 17:10 - PIERSI
- 18:10 - ENEJ
- 19:10 - KONIEC ŚWIATA
- 20:00 - Światełko do Nieba
- 20:05 - ORGANEK
- 20:45 - DR MISIO
- 21:30 - KARAŚ/ROGUCKI
- 22:15 - RUSOWICZ
- 23:00 - VOO VOO
- 23:45 - VOO VOO
WOŚP 2021. Najciekawsze aukcje 29. Finału WOŚP. Zobacz, co m...

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?