Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat samorządności to dobra okazja, aby podsumować to, co udało się zrealizować w ciągu trzech dekad. Jak rozwinęła się gmina Chocz?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Urząd Miejski Gminy Chocz
27 maja przypadła 30. rocznica wyborów samorządowych. Były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (został zniesiony w 1950 r.).

27 maja 1990 r. Polacy wybrali skład 2383 rad gmin. Frekwencja wyniosła 42,27%, a wybory symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności. Na pamiątkę tego dnia obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Dzień Pracownika Samorządowego. Za nami już trzy dekady zmian, rozwoju, ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców. W tym czasie nasze miejscowości bardzo mocno się zmieniły. Wejście Polski do Unii Europejskiej dało nowe możliwości, szansę na pozyskanie dodatkowych funduszy. - Dzięki zewnętrznym środkom w naszej małej Ojczyźnie udało się wykonać wiele zadań inwestycyjnych, jak również zrealizować kosztowne projekty oświatowe oraz z zakresu pomocy społecznej - opowiada Marian Wielgosik, burmistrz gminy Chocz.

Fundusze zewnętrzne pozwoliły na wybudowanie kilometrów dróg, oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej w Choczu, Kwileniu i Starym Oleścu. Powstały siłownie zewnętrzne, przeprowadzono rewitalizacja Rynku w Choczu, rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją Placu 1 Maja w Choczu. - Ze środków unijnych został zrewitalizowany staw, powstały parkingi, ciągi rowerowo-piesze, boisko przy szkole w Choczu oraz ogrodzenie.
Pozyskano również środki na modernizację oddziałów przedszkolnych w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Warto podkreślić, że samorząd gminy Chocz wywalczył na oświatę pieniądze z UE w ramach projektu stworzenia miejsc dla przedszkolaków oraz podniesienia jakości kształcenia
- wymienia gospodarz gminy Chocz.

W ramach środków zewnętrznych były realizowane scalenia gruntów w Brudzewku, a teraz identyczne działania prowadzone są w Kwileniu. Dzięki środkom unijnym z PROW i przy zaangażowaniu pieniędzy z budżetu powiatu oraz gminy udało się wybudować drogę powiatową w kierunku Józefowa. - Nie da się wymienić wszystkich zadań, która zostały zrealizowane na terenie naszej gminy dzięki wsparciu zewnętrznemu i środkom z budżetu gminy przy zaangażowaniu Urzędu Miejskiego Gminy Chocz i jednostek organizacyjnych oraz osób wspierających rozwój gminy Chocz - podkreśla Wielgosik

Dobre wykorzystanie środków europejskich na poziomie samorządów przekłada się na poprawę standardu życia mieszkańców. Coraz częściej to organizacje wiejskie czy poszczególne sołectwa mogą ubiegać się o pieniądze na zadania, które wzbogacają i rozwijają nawet najmniejsze miejscowości.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Remontuje, odnawia, przywraca dawny blask. Sławomir Knappe z...

4 gminy otrzymały od Samorządu Województwa Wielkopolskiego d...

Gmina Dobrzyca. Pożar w miejscowości Sośnica. Dzięki szybkie...

„Bardzo będzie nam brakować tej radości, którą nam dawał”. Artyści wspominają Jerzego Pilcha

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto